Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: Ivan Monighetti wystąpi w piątek na inauguracji sezonu w FŁ

0
Podziel się:

Znakomity wiolonczelista Ivan Monighetti wystąpi w piątek na inauguracji sezonu
artystycznego 2013/14 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncert rozpocznie jego
działalność jako artysty-rezydenta łódzkiej Filharmonii.

bEsvlMER

Znakomity wiolonczelista Ivan Monighetti wystąpi w piątek na inauguracji sezonu artystycznego 2013/14 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncert rozpocznie jego działalność jako artysty-rezydenta łódzkiej Filharmonii.

Ivan Monighetti, ostatni uczeń Mścisława Rostropowicza zaprezentuje się łódzkim melomanom w podwójnej roli: solisty i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej.

W programie koncertu znajdą się dzieła: Tana Duna "Elegy: Snow in June", Jerzego Fryderyka Haendla "Muzyka dla królewskich ogni sztucznych" oraz Msza nelsońska d-moll Józefa Haydna.

bEsvlMET

Artysta jest jednym z dwóch muzyków-rezydentów FŁ; swoją funkcję będzie pełnił przez trzy lata. Drugim jest organista Krzysztof Urbaniak, który również jest jednym z konsultantów budowy organów w Filharmonii i ma odpowiadać za repertuar organowy.

Na trzy kolejne sezony artystyczne Filharmonia zaprosiła do stałej współpracy w sumie czterech artystów. Daniel Raiskin, który dotychczas pełnił funkcję dyrygenta-szefa orkiestry, obecnie jest jej pierwszym dyrygentem; pierwszym dyrygentem gościnnym został Kai Bumann z Niemiec.

Dyrekcja Filharmonii zapowiada na nowy sezon wiele różnorodnych wydarzeń m.in.styczniowy mini cykl koncertów, w programie których znajdą się utwory duetów kompozytorów m.in. M. Ravela i G. Gershwina, W. Lutosławskiego i I. Strawińskiego oraz P. Czajkowskiego i D. Szostakowicza.

Zaplanowano także cykl koncertów, podczas których wykonane zostaną cztery symfonie J. Brahmsa, a których program dopełnią utwory polskich kompozytorów. Łódzka publiczność będzie mogła usłyszeć także koncerty w wykonaniu znakomitych pianistów. Wystąpią m.in. Alexei Volodin, Saskia Giorgini, Igor Tchetuev, Paweł Kowalski czy Konstantin Scherbakov.

bEsvlMEZ

Poza koncertami symfonicznymi i kameralnymi kontynuowany będzie też cykl transmisji spektakli operowych ze słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera (MET).

W Filharmonii zakończył się montaż organów barokowych oraz prospektu organów romantycznych. Pierwszy z tych instrumentów zabrzmieć ma na wiosnę przyszłego roku; oba mają być gotowe do końca 2014 roku. Budowa tych dwóch instrumentów w jednej sali koncertowej to nowatorskie rozwiązanie na skalę europejską. Koszt całej inwestycji wyniesie 11,6 mln zł. Organy mają być gotowe na 100-lecie Filharmonii Łódzkiej, które instytucja świętować będzie w lutym 2015 roku (PAP)

szu/ abe/

bEsvlMFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)