Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Kolejnych 800 funkcjonariuszy przeszło szkolenia z pierwszej pomocy

0
Podziel się:

Kolejnych 800 funkcjonariuszy służb mundurowych, głównie łódzkich policjantów,
zostało przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i rozpoznawania osób będących pod
wpływem narkotyków w ramach II edycji projektu "Pierwsza pomoc - to łatwe".

Kolejnych 800 funkcjonariuszy służb mundurowych, głównie łódzkich policjantów, zostało przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i rozpoznawania osób będących pod wpływem narkotyków w ramach II edycji projektu "Pierwsza pomoc - to łatwe".

W dwóch dotychczasowych edycjach projektu przeszkolonych zostało w sumie 2300 osób, w tym 2150 funkcjonariuszy policji. To zdecydowana większość policjantów z wydziału prewencji i ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

W środę odbyło się ostatnie z 99 bezpłatnych szkoleń przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach projektu "Pierwsza pomoc - to łatwe". Jest on realizowany ze środków unijnych przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (CBRD) w Łodzi - powiedział PAP koordynator projektu Tomasz Zagajewski z CBRD w Łodzi.

Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji pracowników służb mundurowych. Policjanci, rozpoczynając służbę podczas kursu podstawowego, mają 40 godzin zajęć z pomocy przedmedycznej, ale mimo to, nie zawsze potrafią udzielić pierwszej pomocy.

Podczas szkolenia funkcjonariusze przeszli podstawowy i rozszerzony kurs pierwszej pomocy. "Funkcjonariusze uczyli się wszystkiego, łącznie z użytkowaniem defibrylatora automatycznego. Innym elementem szkolenia jest udzielnie pierwszej pomocy przy urazach m.in. powstałych w wypadkach komunikacyjnych" - powiedział Zagajewski.

Policjanci uczyli się także tzw. bezprzyrządowych metod rozpoznawania osób będących pod wpływem narkotyków i innych środków psychoaktywnych tj. dopalaczy. "To zajęcia, które pokazują funkcjonariuszom jak rozpoznać osobę, która może być pod wpływem narkotyków czy dopalaczy po to, żeby taką osobę poddać dalszym testom. Standardowe testy narkotykowe są bardzo drogie i czasami nie ma koniecznosci ich używania" - dodał.

Według twórców projektu pod względem zakresu oraz charakteru szkoleń jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnych edycji, ponieważ - jak podkreślają organizatorzy - zainteresowanie szkoleniami jest bardzo duże.

Nie jest wykluczone, że będą one organizowane też w innych regionach Polski - na Śląsku i Mazowszu. "Ten projekt jest finansowany z funduszy europejskich, wszystko zależy od możliwości pozyskania tych środków, ale pracujemy na tymi dwoma regionami" - zaznaczył Zagajewski.

Łódzki projekt o wartości niemal miliona złotych był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. (PAP)

szu/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)