Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Koncert poświęcony pamięci prof. Tadeusza Chmielewskiego

0
Podziel się

Koncert poświęcony pamięci zmarłego rok temu wybitnego chopinisty prof.
Tadeusza Chmielewskiego odbędzie się w środę w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej im.
Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

bEqEqoPV

Koncert poświęcony pamięci zmarłego rok temu wybitnego chopinisty prof. Tadeusza Chmielewskiego odbędzie się w środę w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W koncercie "Tadeusz Chmielewski in memoriam" wystąpią wychowankowie prof. Chmielewskiego, cenieni pianiści, pedagodzy łódzkiej Akademii Muzycznej -poinformowała PAP rzecznik prasowy uczelni Aleksandra Bęben.

Rektor AM w Łodzi prof. Cezary Sanecki wspólnie z Witoldem Holtzem i Orkiestrą Smyczkową Primuz wykona Koncert na dwa fortepiany c-moll Jana Sebastiana Bacha. Tomasz Bartoszek, Kinga Firlej-Kubica i Wojciech Wołoszyn zagrają utwory Maurice'a Ravela, Roberta Schumanna, Earla Wilda i Fryderyka Chopina.

bEqEqoPX

"Profesor uwielbiał dzielić się swoją wiedzą. Miał niezwykłą pamięć muzyczną i znajomość literatury, zwłaszcza utworów Chopina" - wspominał prof. Chmielewskiego, Wojciech Wołoszyn.

Tadeusz Chmielewski urodził się 22 listopada 1941 r. w Wilnie. Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych. Edukację pianistyczną rozpoczął mając 8 lat. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej (1965). Potem doskonalił umiejętności jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem m.in. prof. Jakowa Zaka.

Brał udział w licznych konkursach i festiwalach, zdobywając pierwsze nagrody. Jako solista i kameralista występował w renomowanych salach koncertowych Europy, USA, Kanady, Ameryki Południowej i Japonii. Koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach i na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Przez ponad 30 lat współpracował z wybitną skrzypaczką Wandą Wiłkomirską, koncertując w kraju i za granicą oraz dokonując wielu nagrań. Prof. Chmielewski występował m.in. z Romanem Totenbergiem, Aaronem Rosandem, Vadimem Brodskym, Kają Danczowską. Trzykrotnie otrzymał najwyższe nagrody za wykonanie partii fortepianowej podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Nagrywał dla Polskich Nagrań oraz Conneseur Society.

bEqEqoQd

Tadeusz Chmielewski wykładał w Akademii Muzycznej w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego. Był twórcą organizowanych przez Akademię dwóch konkursów fortepianowych i inicjatorem Międzynarodowych Kursów Interpretacji Chopinowskich odbywających się od 2001 r. w Białymstoku. Przez 25 lat pełnił funkcję kierownika katedry fortepianu łódzkiej uczelni. Był także dziekanem wydziału instrumentalnego oraz kierownikiem katedry kameralistyki.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Honorowy im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Prof. Chmielewski był honorowym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Pianistów Pedagogów, w latach 1991-2001 prezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Zmarł 17 października 2012 r. w Warszawie. (PAP)

szu/abe/

bEqEqoQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)