Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Koncert w 30. rocznicę śmierci Artura Rubinsteina

0
Podziel się:

Zwyciężczyni ostatniego Konkursu Chopinowskiego, rosyjska pianistka Julianna
Awdiejewa wystąpi w czwartek w Filharmonii Łódzkiej. Koncert odbędzie się w 30. rocznicę śmierci
wybitnego pianisty i patrona Filharmonii Łódzkiej - Artura Rubinsteina.

Zwyciężczyni ostatniego Konkursu Chopinowskiego, rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa wystąpi w czwartek w Filharmonii Łódzkiej. Koncert odbędzie się w 30. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i patrona Filharmonii Łódzkiej - Artura Rubinsteina.

Filharmonia Łódzka, nosząca od 1984 roku imię Artura Rubinsteina, postać i sztukę wybitnego pianisty przypomina co roku 20 grudnia, w rocznicę jego śmierci. W tym roku na koncercie wystąpi Rosjanka Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2010 roku.

Podczas koncertu pianistka wykona V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena, zwany "Cesarskim", a orkiestra FŁ pod batutą Daniela Raiskina V Symfonię op. 100 Siergieja Prokofiewa.

Julianna Awdiejewa kształciła się w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa i w Hochschule fuer Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria). Artystka ma w drobku wiele laurów, m.in. zwycięstwa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy, Konkursie "A.M.A. Calabria" oraz nagrody w konkursach m.in. w Bremie i Genewie.

Artur Rubinstein - uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszech czasów - urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie przedsiębiorcy. Rubinsteinowie zajmowali wówczas dom przy ul. Południowej 28 (obecnie Rewolucji 1905 r.). W Łodzi artysta pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach jako cudowne dziecko.

W tym mieście spędził pierwsze dziesięć lat życia. W 1897 r. wysłano go do Berlina, by uczył się muzyki u Henryka Bartha i Józefa Joachima. Debiutował w 1900 r. Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował.

Szczególne znaczenie miał jego koncert w 1975 r., który uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej. Artysta zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. W 1984 roku łódzkiej Filharmonii nadano jego imię.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się bogata kolekcja pamiątek po artyście; są to m.in. fotografie i listy do przyjaciół: Juliana i Ireny Tuwimów, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Szymanowskiego.

W muzeum obejrzeć też można odlew dłoni Artura Rubinsteina wykonany za życia pianisty, pamiętniki "Moje młode lata" i "Moje długie życie" - bestsellery przetłumaczone na kilka języków, a także liczne medale i dyplomy. Na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - znajduje się także pomnik artysty. (PAP)

szu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)