Notowania

wiadomości
25.05.2012 17:17

Łódź: ŁSSE obchodzi jubileusz 15-lecia działalności

Ponad 9 mld zł nakładów inwestycyjnych, wydanych 205 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej dla inwestorów i stworzenie przez nich prawie 25 tys. miejsc pracy - to efekty 15 lat istnienia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 9 mld zł nakładów inwestycyjnych, wydanych 205 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej dla inwestorów i stworzenie przez nich prawie 25 tys. miejsc pracy - to efekty 15 lat istnienia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W poniedziałek z okazji jubileuszu ŁSSE zaplanowano uroczystą Galę w łódzkim hotelu andel's. Po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda im. Henryka Grohmana - statuetka autorstwa uznanej rzeźbiarki Zofii Władyki dla inwestora-mecenasa w obszarze kultury. Przez kolejne dwa dni przedstawiciele wszystkich 15 specjalnych stref ekonomicznych działających w kraju będą rozmawiać o ich przyszłości.

"Będziemy rozmawiali o rozwijaniu szkolnictwa zawodowego, ale także o tym, jaki model budowania i uczestnictwa stref w klastrach będziemy rekomendowali ministerstwu gospodarki" - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński.

ŁSSE powstała w 1997 r. Obejmuje ponad 1276 ha; składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Tereny strefy znajdują się np. na warszawskim Targówku. Aktywnie funkcjonuje w niej ponad 150 inwestorów.

Najsilniejsze branże obecne w strefie to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, BPO, IT oraz branża motoryzacyjna. Wśród największych inwestorów są takie firmy, jak: Indesit, ABB, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego czy koncern Procter & Gamble.

"Jednymi z bardziej strategicznych branż dla nas przede wszystkim powinny być branże innowacyjne i outsourcing, a kierunki - to chociażby chiński i niemiecki. Oprócz tego rozwijamy kilka innych usług" - powiedział PAP Sadzyński.

ŁSSE uruchomiła na wiosnę portal obrotu nieruchomościami znajdującymi się poza terenami Strefy. Chce w ten sposób pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, znajdujących się w dyspozycji samorządów, ale i osób prywatnych. Działa już także interaktywna mapa terenów inwestycyjnych Strefy.

Na początku przyszłego roku do użytku mają zostać oddane: zrewitalizowany zespół budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do strefy. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe na wynajem i siedziba spółki. Inwestycja ma kosztować 16 mln zł.

"Chcielibyśmy nasze przychody zdywersyfikować. Nie tylko, żebyśmy przychody mieli w dużej mierze zagwarantowane z opłat administracyjnych za funkcjonowanie firm w strefie, ale żebyśmy mieli także nowe usługi. Niedługo będziemy oddawali biurowiec, będziemy mieli dochody z najmu. Myślimy, jak zagospodarować wolny teren; być może będziemy poszukiwać partnera do postawienia biurowca" - dodał prezes ŁSSE.

ŁSSE planuje w tym roku zwiększyć swoją promocję na terenie Niemiec w ramach projektu "Łódzkie - strefa biznesu szyta na miarę", na który otrzymała unijne dofinansowanie.

"Jedni z największych to inwestorzy z Niemiec. Upatrujemy w tym dużą szansę. Promocja będzie w głównej mierze skoncentrowana na prezentacjach w miastach, w których są polskie konsulaty, na obecności na największych targach nieruchomości i inwestycji w Monachium, ale będą też niespodzianki w dwóch miastach niemieckich" - wyjaśnił Sadzyński. Władze strefy liczą także na kolejnych inwestorów z Chin.

Obecnie prowadzone są negocjacje z 20 potencjalnymi inwestorami - jak przyznał Sadzyński - wśród nich jest jeden inwestor z Chin. Dotąd zezwolenie na działalność w ŁSSE otrzymał jeden chiński inwestor - Yuncheng Poland, który do końca 2013 roku ma wybudować w Konstantynowie Łódzkim nowoczesną fabrykę cylindrów do druku rotograwiurowego.

ŁSSE w ramach swojej działalności wspiera i promuje szkolnictwo zawodowe i wyższe, współpracując z łódzkimi uczelniami i samorządem województwa. Natomiast w ramach programu Art Strefa, wspierania inicjatyw związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką, w zrewitalizowanym budynku dawnej hydroforni organizowane są wernisaże, aukcje dzieł sztuki, koncerty.

Trzykrotnie - w raportach firmy doradczej KPMG - ŁSSE była najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą ekonomiczną w Polsce. W 2010 roku w rankingu "Financial Times" zajęła pierwsze miejsce w regionie Europy Wschodniej i 11. miejsce wśród 700 stref na świecie.

Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych jubileuszu 15-lecia ŁSSE. (PAP)

szu/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz