Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: "Mężczyźni Grunwaldu" na Rynku Manufaktury

0
Podziel się:

Od środy na Rynku Manufaktury w Łodzi można oglądać prace przedstawiające ubiór
rycerzy, którzy 600 lat temu wzięli udział w bitwie pod Grunwaldem. Wystawę pt. "Mężczyźni
Grunwaldu" przygotował włoski historyk kostiumów i szat średniowiecza Marco Trecalli.

Od środy na Rynku Manufaktury w Łodzi można oglądać prace przedstawiające ubiór rycerzy, którzy 600 lat temu wzięli udział w bitwie pod Grunwaldem. Wystawę pt. "Mężczyźni Grunwaldu" przygotował włoski historyk kostiumów i szat średniowiecza Marco Trecalli.

W minigalerii ustawionej przed głównym wejściem do galerii handlowej Manufaktury znalazły się obrazy i ryciny przedstawiające "w pełnym rynsztunku" rycerzy walczących w armiach dowodzonych przez polskiego króla Władysława Jagiełłę i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy Trecalli powiedział, że wystawę przygotowywał przez sześć lat.

"Była to bardzo trudna praca, gdyż w czasie II Wojny Światowej zaginęło wiele materiałów, na podstawie których można byłoby odtworzyć stroje i broń z okresu bitwy pod Grunwaldem. Zrekonstruowałem je z tego, co zostało" - wyjaśnił Trecalli.

Autor korzystał m.in. z prac archeologów, którzy na polach pod Grunwaldem znajdowali chorągwie, tarcze, herby i części uzbrojenia. Materiałem źródłowym były też dzieła literackie i ikonografia.

"Wystawa jest zakończeniem moich studiów historycznych i jednocześnie pewnym początkiem w historycznych rekonstrukcjach" - powiedział Trecalli.

Dodał, że bitwę pod Grunwaldem stała się tematem jego pracy nie tylko ze względu na rolę jaką odegrała w średniowiecznej Europie, ale też z powodu bardzo ciekawych strojów i broni, jakie były wówczas używane.

Marco Trecalli jest architektem specjalizującym się w architekturze średniowiecza. Od 2000 roku zajmuje się strojem militarnym z tego okresu. Jego pasją jest analiza i opis ubioru militarnego z XIV i XV wieku. Na swoim koncie ma liczne wystawy m.in.: "Ludzie z Campaldino" i "Ludzie z Montaperti".

Przygotowaną przez Trecalliego wystawę "Mężczyźni Grunwaldu" można w Łodzi oglądać dzięki stowarzyszeniu "Italiani In Polonia", którego celem jest rozpowszechnianie i promocja kultury, nauki i sztuki oraz zacieśnianie relacji między narodami polskim i włoskim.(PAP)

duk/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)