Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Na "bajkowym szlaku" odsłonięto mini-pomnik Wróbelka Ćwirka

0
Podziel się:

Rzeźba Wróbelka Ćwirka - głównego bohatera serialu animowanego dla dzieci
"Przygód kilka Wróbla Ćwirka" - stanęła w parku przed wejściem do łódzkiej Palmiarni. To kolejny
miniaturowy pomnik postaci z bajek Se-ma-fora, który pojawiła się na szlaku "Łódź Bajkowa".

Rzeźba Wróbelka Ćwirka - głównego bohatera serialu animowanego dla dzieci "Przygód kilka Wróbla Ćwirka" - stanęła w parku przed wejściem do łódzkiej Palmiarni. To kolejny miniaturowy pomnik postaci z bajek Se-ma-fora, który pojawiła się na szlaku "Łódź Bajkowa".

W czwartkowej uroczystości odsłonięcia miniaturowej rzeźby wzięli udział m.in. wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień, twórcy bajki z łódzkiego Se-ma-fora oraz liczna grupa najmłodszych łodzian.

Rzeźba przedstawiająca Wróbelka Ćwirka, podobnie jak inne rzeźby na bajkowym szlaku ma metr wysokości i jest wykonana z brązu. Sam Ćwirek ma 30 cm wysokości i siedzi na gnieździe zbudowanym na rozwidleniu niewielkiego drzewa. Najmłodsi, ale także dorośli chętnie pozowali do zdjęć z bajkowym wróbelkiem, choć maluchy często mówiły, że nie widziały tej bajki.

Zdaniem szefa łódzkiego Se-ma-for Zbigniewa Żmudzkiego, dzieci powoli zaczynają się odwracać od polskich filmów, bo niestety nie są one nigdzie obecnie pokazywane. "Ale i tak się bardzo cieszę, że ten pomniczek jest, bo jest to ukazanie kolejnej naszej postaci i pokazanie naszemu społeczeństwu, że tych postaci było bardzo dużo. To jest już siódma, a mamy jeszcze kilka w zapasie" - powiedział PAP Żmudzki.

Serial "Przygód kilka Wróbla Ćwirka" powstał w latach 1983-89. Składał się z 39 odcinków zrealizowanych w klasycznej technice rysunkowej. Twórcami postaci i autorami scenariusza byli Sławomir Grabowski i Marek Nejman. Projekty postaci i dekoracji stworzyli Ireneusz Czesny i Jerzy Stępień. Dialogi czytał Jan Kobuszewski. Główny bohater był przewodnikiem po ptasim świecie.

"Serial o wróbelku Ćwirku był serialem edukacyjnym i dydaktycznym, nawet bardziej niż +Miś Uszatek+. Można było się dowiedzieć bardzo dużo o przyrodzie, świecie ptaków i dlatego ten serial był bardzo potrzebny" - dodał Żmudzki.

To już siódma postać z kultowych bajek łódzkiego Se-ma-fora odsłonięta na szlaku turystycznym "Łódź Bajkowa". Autorem rzeźb jest Marcin Mielczarek.

Obecnie - obok Wróbelka Ćwirka - na szlaku można zobaczyć stojącego przy ul. Piotrkowskiej Misia Uszatka, unoszącego się na grzbiecie fali pingwina Pik-Poka, który cieszy dzieci przed kąpieliskiem "Fala" czy rzeźby kotów: Filemona i Bonifacego, bohaterów opowiadań i filmów animowanych, stojących przed wejściem do Muzeum Kinematografii.

Przed Łódzkim Domem Kultury stoją rzeźby bohaterów filmu "Zaczarowany ołówek", pomnik Plastusia znajduje się przed budynkiem jednej ze szkół w parku im. Sienkiewicza, a Trzy Misie cieszą oko w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

W maju tego roku odsłonięta ma zostać kolejna rzeźba - bohaterów serialu "Maurycy i Hawranek". (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)