Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0
Podziel się:

#
W czwartym akapicie zamiast "w Teatrze Jaracza w Łodzi" powinno być "w Muzeum Miasta Łodzi"
#

# W czwartym akapicie zamiast "w Teatrze Jaracza w Łodzi" powinno być "w Muzeum Miasta Łodzi" #

23.01. Łódź (PAP) - Wystawy, spektakle, koncerty muzyczne i wykłady znalazły się w programie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w niedzielę rozpoczną się w Łodzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie w niedzielę wystawy "Tu nie latają motyle" utworzonej z materiałów zgromadzonych przez instytut Yad Vashem. Składa się ona z 29 prac - faksymiliów rysunków autorstwa najmłodszych więźniów obozów śmierci. Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi, sprowadzona została do Polski dzięki długotrwałym staraniom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które pozyskało prace z instytutu Yad Vashem.

Organizatorzy Dni Pamięci chcą w przyszłości powiększyć eksponowane rysunki i jako wielkoformatowe prace prezentować je na ogrodzeniach budynków np. muzeów, galerii czy też umieścić na skwerach, placach czy w parkach.

Uroczyste otwarcie "Dni Pamięci" odbędzie się w niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi. Połączone zostanie z konferencją prasową z udziałem organizatorów i gości. Tego samego dnia złożone zostaną kwiaty na stacji Radegast, na którą w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, i z której później deportowano ich do obozów zagłady. W Pałacu Poznańskich zaplanowano koncert w wykonaniu zespołu Klezmafour.

W poniedziałek organizatorzy "Dni Pamięci" oprowadzać będą po wystawie "Pomiędzy Życiem, a Śmiercią... Dzieje Litzmannstadt Getto 1940 - 1944" znajdującej się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych Stacja Radegast. Odbędą się również wykłady: "Muzeum Historii Żydów Polskich - Przywracanie pamięci o tysiącu lat historii" oraz "Życie kulturalne w łódzkim getcie". Oba odbędą się na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza. Tego samego dnia - również na Małej Scenie - zaprezentowany zostanie monodram muzyczny Marty Andrzejczyk "Kim jest Wiera Gran".

We wtorek na Małej Scenie Teatru im. Jaracza odbędzie się prezentacja "Muzeum Historii Żydów Polskich" Galeria Ulicy i projekcja filmu "Powrót - Artur Rubinstein w Polsce" reż. Krzysztof Rogulski. Na zakończenie zaplanowano spektakl "Jajo węża", którego akcja toczy się w Berlinie w latach 20. ub. wieku.

Przez trzy dni - od niedzieli do wtorku - w Teatrze Jaracza prezentowana będzie również wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma "Przybyli, Odeszli Są: Żydzi Polscy".

Jak mówią organizatorzy "Dni Pamięci" - "ideą przedsięwzięcia jest uczczenie pamięci ofiar Holokaustu, poprzez zbliżenie odbiorcy z obrazem świata, któremu kres położyła II Wojna Światowa".

Organizatorem III Dni Pamięci w Łodzi są: Towarzystwo Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zaprasza również Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Muzeum Miasta Łodzi. W niedzielę w Pałacu Poznańskich odbędzie się wykład oraz projekcję filmu dokumentalnego poświęconego historii obozu KL Auschwitz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)

jaw/ abe/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)