Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0
Podziel się:

Wykłady, spektakle teatralne, wystawy fotograficzne i spacer z przewodnikiem
znalazły się w programie dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu,
które w czwartek rozpoczęły się w Łodzi.

*Wykłady, spektakle teatralne, wystawy fotograficzne i spacer z przewodnikiem znalazły się w programie dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w czwartek rozpoczęły się w Łodzi. *

W ramach obchodów w Teatrze im. Jaracza w Łodzi otwarto dwie wystawy fotograficzne: "Zagłada żydowskich miasteczek" przygotowaną przez łódzki oddział IPN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz "Ślady obecności. Żydowskie dziedzictwo kulturowe regionu łódzkiego" autorstwa Piotra Piluka.

Na czwartkowy wieczór zaplanowano wystawienie nagrodzonego Złotymi Maskami spektaklu "Przed odejściem w stan spoczynku" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, na podstawie sztuki Thomasa Bernharda.

W piątek rano podczas spaceru po podziemiach Pałacu Poznańskich, przewodnik opowie o żydowskiej stronie historii budynku mieszczącego dzisiaj Muzeum Miasta Łodzi. Po południu na dawnej stacji Radegast dla uczczenia pamięci ofiar Holokaustu złożone zostaną kwiaty.

W ramach łódzkich obchodów wykłady poprowadzą m.in. prof. Paweł Śpiewak - historyk idei i obecny dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Wiesław Budzyński - wybitny znawca życia i twórczości Brunona Schulza, Eleonora Jedlińska autorka m.in. "Sztuki po Holokauście" oraz Jacek Andrucki - reżyser teatralny i pedagog.

Na zakończenie dwudniowych obchodów w Teatrze im. Jaracza pokazany zostanie monodram Aliny Świdowskiej "I więcej nic nie pamiętam" w reż. Piotra Jędrzejasa. Sztuka jest adaptację wstrząsającego pamiętnika lekarki z warszawskiego getta, Adiny Blady-Szwajger, bliskiej współpracownicy Marka Edelmana.

Natomiast 29 stycznia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana organizuje wyjazd ze stacji Radegast do dawnego ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Organizatorem II Dni Pamięci w Łodzi są: Towarzystwo Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Patronat honorowy objęli: ambasador Izrael w Polsce, prezydent Łodzi oraz ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)