Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Odpowie za wypadek, w którym zginął bp Cieślar

0
Podziel się

Przed Sądem Rejonowym w Brzezinach (Łódzkie) stanie 28-letni Adrian D.,
oskarżony o spowodowanie po pijanemu wypadku, w którym zginął zastępca biskupa Kościoła
ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Mieczysław Cieślar. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia.

bEgLnIcB

Przed Sądem Rejonowym w Brzezinach (Łódzkie) stanie 28-letni Adrian D., oskarżony o spowodowanie po pijanemu wypadku, w którym zginął zastępca biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Mieczysław Cieślar. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu - powiedział PAP w piątek rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Do wypadku doszło w nocy 18 kwietnia tego roku na drodze krajowej nr 72 w okolicach miejscowości Przecław (Łódzkie). Według prokuratury, prowadzący samochód renault laguna Adrian D. stracił nad nim panowanie. Pojazd najpierw zjechał na prawe pobocze, a później na przeciwległy pas ruchu powodując czołowe zderzenie z jadącym z przeciwka renault megane. W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniósł prowadzący megane 60-letni biskup Cieślar. Sprawca wypadku trafił do szpitala.

bEgLnIcD

Pierwsze badanie po wypadku wykazało, że Adriana D. miał ok. 1,4 promila alkoholu w organizmie. Początkowo mężczyzna usłyszał zarzut jazdy samochodem po pijanemu; później zarzut zmieniono - został oskarżony o spowodowanie w stanie nietrzeźwym wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Grozi za to do 12 lat więzienia.

Według śledczych, z opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego wynika, że wyłączną winę za spowodowanie wypadku ponosi oskarżony. "Nie znaleziono śladów, które wskazywałyby, że pokrzywdzony swoim zachowaniem przyczynił się do wypadku, ani nie przyczyniły do niego też inne osoby" - powiedział Kopania.

Prokuratura chciała tymczasowego aresztowania sprawcy, ale sąd go nie zastosował; orzekł wobec 28-latka poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. W śledztwie Adrian D. przyznał się jedynie do jazdy samochodem po pijanemu. Nie przyznał się do spowodowania wypadku; utrzymuje, że wykonał manewr chcąc uniknąć zderzenia z zajeżdżającym mu drogę pojazdem.

Bp Mieczysław Cieślar zginął wracając do Łodzi z Warszawy, gdzie dzień wcześniej uczestniczył w uroczystościach żałobnych upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, a tego samego dnia odprawił nabożeństwo w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Zastąpił tam tragicznie zmarłego w smoleńskiej katastrofie ks. generała brygady Adama Pilcha.

bEgLnIcJ

Mieczysław Cieślar (ur. w 1950 roku w Wiśle) ordynowany został 2 września 1973 roku, a konsekrowany na biskupa 1 maja 1996 roku. W 1996 roku został biskupem Diecezji Warszawskiej i proboszczem parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Był również zastępcą biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Pozostawił żonę - organistkę, prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dwoje dzieci.(PAP)

szu/ wkr/ jbr/

bEgLnIde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)