Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Otwarto Łódzkie Centrum Komiksu

0
Podziel się:

Łódzkim Centrum Komiksu (ŁCK) otwarto oficjalnie we wtorek w kamienicy przy
głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Mieści się w nim galeria, czytelnia z bogatym zbiorem
komiksów, a także księgarnia z antykwariatem.

Łódzkim Centrum Komiksu (ŁCK) otwarto oficjalnie we wtorek w kamienicy przy głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Mieści się w nim galeria, czytelnia z bogatym zbiorem komiksów, a także księgarnia z antykwariatem.

Według jego twórców to pierwsza w Polsce placówka z tak kompleksową ofertą dla miłośników historyjek z dymkiem.

ŁCK powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców "Contur", które organizuje w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, oraz Domu Literatury. W uroczystym otwarciu wziął udział premier Walonii i Federacji Walonia-Bruksela Rudy Demotte oraz władze miasta i województwa.

"ŁCK ma być nowym miejscem ożywiającym Piotrkowską, a jednocześnie miejscem związanym z tradycją łódzkiego festiwalu komiksu, największego w naszej części Europy, gromadzącego fanów i artystów z całego świata. Będzie tutaj bardzo kolorowo i komiksowo" - powiedział PAP twórca festiwalu i pomysłodawca Centrum Adam Radoń.

Program działalności ŁCK adresowany jest do miłośników komiksów, literatury oraz sztuk wizualnych. Pierwsza wystawa w komiksowej galerii dokumentuje historię Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier oraz działalność Stowarzyszenia Twórców "Contur". Dalsze plany wystawiennicze obejmują ekspozycje krajowych i zagranicznych twórców komiksów, satyryków i ilustratorów.

W placówce działa też czytelnia z bogatym księgozbiorem budowanym dzięki wsparciu wydawnictw, które przekazują placówce setki albumów, a także księgarnia z działem antykwarycznym, gdzie można znaleźć komiksy z całej Europy.

"Jest to miejsce pełne komiksów, a komiks będzie w nim rozpatrywany pod bardzo wieloma względami. Będzie można go kupić, poczytać na miejscu, pouczyć się rysowania komiksów, będzie można przyjść na spotkanie z rysownikiem, scenarzystą komiksowym, czy wziąć udział w dyskusji badaczy komiksu. Wszystko to będzie dostępne w jednym miejscu" - podkreślił jeden z twórców Centrum Piotr Kasiński.

Centrum organizować ma także premiery komiksowych albumów i panele dyskusyjne. Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych amatorów i profesjonalnych artystów. Zajęcia mają prowadzić zawodowi rysownicy, graficy i scenarzyści, zarówno łodzianie, jak i zaproszeni artyści z kraju i zagranicy.

Łódzkie Centrum Komiksu ma także wspierać młodych artystów zajmujących się tworzeniem komiksów, ilustracji, gier komputerowych czy grafiki komputerowej.

W placówce działać też będzie biuro organizacyjne Festiwalu Komiksu, które zajmować się ma również przeprowadzaniem międzynarodowych warsztatów "City Stories" (w tym roku wraz z polskimi artystami komiksowe opowieści o Łodzi tworzą twórcy z Czech) oraz organizacją wystaw w kraju i zagranicą.

Centrum gromadzić będzie też albumy, plansze, ilustracje, szkice i obrazy oraz pamiątki związane z twórcami komiksu, satyrykami i ilustratorami, a także zajmować się ma badaniem spuścizny polskiej twórczości sekwencyjnej i narracyjnej.

ŁCK działa we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, delegaturą Rządu Walonia-Bruksela i Urzędem Miasta Łodzi.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi od 22 lat przyciąga do Łodzi twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim miłośników komiksu. Rokrocznie w programie imprezy znajdują się wystawy, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i publiczności, koncerty i imprezy dla dzieci. Od kilku lat integralną częścią festiwalu jest strefa gier komputerowych czy konsolowych.

Według zapowiedzi twórców festiwalu wszystko wskazuje na to, że jego kolejna edycja odbędzie się w dniach 4-6 października w nowym miejscu - zrewitalizowanej, zabytkowej elektrociepłowni EC1. (PAP)

szu/ mrt/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)