Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Otwarto wystawę "Stulecie łódzkiego harcerstwa"

0
Podziel się:

Z udziałem przedstawicieli władz samorządowych w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego
w Łodzi otwarto w czwartek wystawę "Stulecie łódzkiego harcerstwa", która prezentuje wybrane
wydarzenia z dziejów harcerstwa na ziemi łódzkiej.

Z udziałem przedstawicieli władz samorządowych w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi otwarto w czwartek wystawę "Stulecie łódzkiego harcerstwa", która prezentuje wybrane wydarzenia z dziejów harcerstwa na ziemi łódzkiej.

Wystawa składa się z 38 części, można na niej zobaczyć np. reprodukcje fotografii i dokumentów pochodzących z archiwum Komisji Historycznej Chorągwi Łódzkiej ZHP, Archiwum Państwowego w Łodzi, łódzkiego oddziału IPN oraz zbiorów prywatnych. Ekspozycję wzbogaca prezentacja pamiątek harcerskich, wśród których znalazły się m.in. notatnik pierwszego komendanta Łódzkiej Chorągwi Męskiej hm. Stefana Szletyńskiego i amarantowa, aksamitna lilijka z jego munduru wojskowego.

Na wystawie znajdują się też materiały związane m.in. z udziałem skautów w walce o niepodległość w latach 1914-1921, ze zlotów i pracy drużyn w II Rzeczypospolitej, a także poświęcone konspiracji i oporowi przeciw niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej oraz odbudowie harcerskich struktur po zakończeniu działań wojennych, ponadto dotyczące transformacji ustrojowej i III RP.

Polskie harcerstwo jubileusz stulecia obchodziło dwa lata temu. Od 1910 r. - wzorowane na skautingu - harcerstwo rozwijało się głównie na terenie zaboru austriackiego. Trudniej było w zaborze rosyjskim, w którym był region łódzki, gdzie nie było swobody zrzeszania się, a działania młodzieży musiały odbywać się w konspiracji.

Do pierwszych patroli skautowych wstępowali przede wszystkim członkowie i członkinie niepodległościowej organizacji "Zarzewie". Z tego kręgu wywodził się pierwszy komendant skautów łódzkich Konstanty Zachert, który wiosną 1912 r. zorganizował pierwszy w Łodzi kilkudniowy kurs instruktorski. Na jego zakończenie, w maju 1912 roku, w prywatnej szkole należącej do rodziców jednego z uczestników kursu Teodora Berlacha, przy ul. Ewangelickiej 9 (dziś ul. Roosevelta) odbył się egzamin i przyrzeczenie skautowe. To wydarzenie traktowane jest jako symboliczny początek łódzkiego harcerstwa.

Wystawę "Stulecie łódzkiego harcerstwa" przygotował zespół Wydawnictwa Marron Edition we współpracy z instruktorami Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP. Ekspozycji towarzyszy jubileuszowy album "Harcerski trop prowadzi w przyszłość".(PAP)

duk/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)