Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Piątkowski nie komentuje informacji o wykluczeniu z PiS

0
Podziel się

#
Dochodzi wypowiedź wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha
#

bEhcozTV

# Dochodzi wypowiedź wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha #

25.02. Łódź (PAP) - Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski (PiS) nie chce komentować decyzji o wykluczeniu go z partii ani o rozwiązaniu struktur PiS w tym mieście do czasu otrzymania w tej sprawie oficjalnej informacji.

Taką decyzję podjął w czwartek wieczorem Komitet Polityczny PiS w związku z środowym głosowaniem łódzkich rajców, którzy przyjęli uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 19 szkół w mieście. Środowemu głosowaniu w Łodzi towarzyszyły protesty nauczycieli, rodziców i uczniów.

bEhcozTX

Oprócz Piątkowskiego, który jako wiceprezydent miasta odpowiedzialny m.in. za oświatę przygotował projekty uchwał, z partii zostali wykluczeni ci radni PiS, którzy opowiedzieli się za tymi uchwałami.

W łódzkim samorządzie miejskim jest dziewięciu radnych PiS. Za likwidacją szkół opowiedziało się czterech z nich, czterech głosowało przeciwko, a jedna radna nie brała udziału w głosowaniach.

Piątkowski poproszony w piątek przez dziennikarzy o komentarz do decyzji komitetu politycznego PiS powiedział, że nie będzie odnosił się do tych informacji, bo nie dotarła do niego jeszcze oficjalna decyzja w tej sprawie. Odmówił też odpowiedzi na pytanie, czy jego zdaniem w łódzkim samorządzie funkcjonuje nadal porozumienie o współpracy pomiędzy radnymi PO i PiS.

W grudniu ub.r. po wygranych przez Hannę Zdanowską z PO wyborów na prezydenta Łodzi podpisane zostało "Porozumienie dla Łodzi" między PO i PiS. Jednym z zastępców Zdanowskiej został Piątkowski. Porozumienie sprawiło, że w 43-osobowej łódzkiej Radzie Miejskiej PO i PiS ma zdecydowaną większość - 32 głosy (PO - 23 radnych; PiS - 9). W opozycji pozostaje SLD - 11 radnych.

bEhcozUd

Zdanowska pytana w czwartek na konferencji prasowej o koalicję z PiS powiedziała, iż jej zdaniem "nie ma przesłanek, by twierdzić, że takiej koalicji nie ma". W piątek wydała oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że współpraca z Piątkowskim układa jej się bardzo dobrze, a "decyzja o rozwiązaniu struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą tego ugrupowania".

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD), komentując na konferencji prasowej sytuację w Łodzi, powiedział, że w mieście tym "rządzi koalicja PO-PiS". "PO i PiS zadecydowały o likwidacji 19 placówek oświatowych. Tam, gdzie jest śladowa liczba uczniów, gdzie rachunek ekonomiczny mówi, że łączenie szkół jest uzasadnione, niechby się tak działo, ale jak mówią eksperci są placówki oświatowe m.in. w Łodzi, gdzie nie ma żadnego uzasadnienia, aby były likwidowane" - podkreślił.

W ocenie Wenderlicha, likwidacja szkół wynika z faktu, że "urząd prezydent Łodzi przekazuje szkołom zbyt małe środki, aby mogły się utrzymać".

"Hipokryzja PiS polega na tym, że wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny jest za oświatę i brał udział w przygotowaniu decyzji o likwidacji placówek" - zauważył Wenderlich. "Kiedy zaczęto o tym mówić głośno, a prezes Kaczyński zatelefonował do struktur łódzkich, by nie głosowano za likwidacją szkół, było już po zawodach" - dodał. Jak podkreślił, teraz już tylko wojewoda może te sprawy załatwić.

bEhcozUe

"Teraz Jarosław Kaczyński próbuje udawać, że to nie PiS te szkoły zlikwidował i rozwiązał struktury partii w Łodzi i będzie próbował wmówić, że to bezpartyjni fachowcy te szkoły zlikwidowali, ale opinia publiczna nie da temu wiary" - mówił wicemarszałek Sejmu. "Strach pomyśleć, co może być po wyborach parlamentarnych, kiedy koalicja PO-PiS stanie sie rzeczywistością" - dodał Wenderlich.

W piątek w Łodzi ma się odbyć konferencja prasowa PiS w sprawie czwartkowej decyzji Komitetu Politycznego partii. Do aktualnej sytuacji politycznej w radzie miejskiej ma się odnieść również lider SLD w regionie Dariusz Joński. Po południu konferencję zwołuje również Zdanowska.(PAP)

jaw/ par/ jbr/

bEhcozUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)