Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Pierwsza wystawa o improwizacji tańca od piątku w Muzeum Sztuki

0
Podziel się:

"Rolmopsy", "dmuchańce" czy "meduza" - to "urządzenia" do improwizacji tańca
dla zwiedzających w ramach wystawy "Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy", która w piątek wieczorem
otwarta zostanie w budynku "ms2" Muzeum Sztuki w Łodzi.

"Rolmopsy", "dmuchańce" czy "meduza" - to "urządzenia" do improwizacji tańca dla zwiedzających w ramach wystawy "Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy", która w piątek wieczorem otwarta zostanie w budynku "ms2" Muzeum Sztuki w Łodzi.

To pierwsza w Polsce muzealna wystawa poświęcona improwizacji tańca. Nie będzie na niej ani jednego dzieła sztuki czy cennego eksponatu, a ekspozycję będą tworzyć zaproszeni do projektu artyści wspólnie z tancerzami oraz widzami.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład performatywny Iwony Olszowskiej i zaproszonych przez nią gości. Olszowska wraz z tancerzami opowie i pokaże na czym polega "kontakt improwizacja" - zapowiada kuratorka wystawy Katarzyna Słoboda.

"Najważniejsze, co dała mi improwizacja, to samoświadomość ciała, swojego sposobu poruszania się w codziennym życiu, sposobu komunikowania się z drugim człowiekiem. Bo my się komunikujemy nie tylko poprzez słowa, ale poprzez ruch, gesty" - powiedziała PAP Słoboda.

Jej zdaniem, to co widz może wynieść z tego, co zobaczy na wystawie, może mu się przydać w życiu codziennym, w byciu bardziej świadomym tego, jak buduje relacje międzyludzkie, nie tylko poprzez to co mówi, ale również jak się zachowuje, w jaki sposób reaguje jego ciało.

Jednym z elementów wystawy będą filmy dotyczące historii i praktyki improwizacji, wyświetlane na zasłonie przedzielającej przestrzeń ekspozycji. Na ekspozycję składać się będzie także wiele wydarzeń performatywnych, które odbywać się będą od czerwca aż do października. Zaplanowano szereg pokazów, spektakli i wykładów, w których uczestniczyć będą tancerze, a także widzowie. Do udziału w nich zaproszono znakomitych artystów i choreografów z całego świata.

Ray Chung, Yaniv Minzer oraz Jan Peszek prowadzić będą warsztaty z artystami. Ich efekty w postaci otwartych pokazów będzie można oglądać w lipcu i sierpniu. David Zambrano wspólnie z tancerzami "Pracowni Fizycznej" przygotują improwizowany spektakl w oparciu o muzykę soul. Amerykańska performerka i improwizatorka Lisa Nelson zatańczy w duecie z tancerzem i muzykiem Scottem Smithem.

W programie wystawy znajdą się też zajęcia dla początkujących tancerzy. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach z turlania i zobaczyć na czym polega GAGA, czyli metoda pracy z ciałem stworzona w Tel Awivie. Dział Edukacji Muzeum zaprosi wszystkich chętnych także na "warsztaty w dresie".

Zwiedzający będą mogli nie tylko oglądać pokazy improwizacji, ale przede wszystkim sami ściągnąć buty i przekonać się na czym ona polega. W przestrzeni wystawy pojawią się "urządzenia do improwizacji" - ruchome formy o nietypowych kształtach, zbudowane z materiałów różnej twardości, które mają prowokować ciało do spontanicznych ruchów. Są wśród nich długie, turlające się walce, materace o różnych kształtach i właściwościach, ruchome płaszczyzny i równoważnie. Przy każdym z nich będzie znajdować się krótka filmowa instrukcja.

"Zwiedzający będą mogli spróbować poruszać się, uruchamiać swoje ciało w inny sposób, niż podczas normalnego zwiedzania. Te urządzenia są bardzo ważne, żeby pobudzić widza do czynnego udziału w wystawie" - podkreśliła Słoboda.

Raz w miesiącu kuratorki projektu będą oprowadzać po wystawie. Szczegółowy program wydarzeń, warsztatów i terminy oprowadzania kuratorskiego dostępne będą na stronie www.msl.org.pl.

Ekspozycja "Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy" potrwa w Muzeum Sztuki w Łodzi do 20 października. (PAP)

szu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)