Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Podsumowano pierwszą edycję programu Jonatan

0
Podziel się

W Łodzi zakończyła się pierwsza edycja programu Jonatan, którego głównym celem
jest pomoc młodym ludziom z trudnych środowisk m.in. w znalezieniu zatrudnienia i usamodzielnieniu.
Patronujące programowi ministerstwo sprawiedliwości zapowiada jego kontynuację.

bEiXpjmJ

W Łodzi zakończyła się pierwsza edycja programu Jonatan, którego głównym celem jest pomoc młodym ludziom z trudnych środowisk m.in. w znalezieniu zatrudnienia i usamodzielnieniu. Patronujące programowi ministerstwo sprawiedliwości zapowiada jego kontynuację.

Program "Jonatan" jest skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej w wieku 17-20 lat, która z racji trudnych uwarunkowań, takich jak środowisko, problemy rodzinne, alkoholowe, etc., ma znacznie utrudniony start w dorosłe życie i bez pomocy z zewnątrz jej możliwości na rynku pracy są znacznie ograniczone. Celem programu - według założeń organizatorów - jest pomoc młodym ludziom w osiągnięciu sukcesu i znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia.

Do pierwszej edycji programu przeprowadzonej w Łodzi przystąpiło dziewięcioro młodych ludzi. Od maja bieżącego roku organizowano dla nich szkolenia zawodowe oraz zajęcia sportowe. Każda z wybranych osób otrzymała w łódzkich zakładach produkcyjnych Indesit Company indywidualnego opiekuna zawodowego. Tam zdobywali potrzebne na rynku kwalifikacje, m.in. operatora wózków widłowych czy spawacza.

bEiXpjmL

Jak poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Łodzi organizatorzy Jonatana, program zakończyło siedem osób, a cztery z nich dostały pracę w łódzkiej fabryce Indesit. Szefowie firmy uznali to za sukces i już zapowiedzieli, że w połowie października ruszy druga edycja programu. Dodatkowo chcą oni namówić do niego inne włoskie przedsiębiorstwa działające w Polsce.

"Jest to pierwsza edycja tego programu, na pewno będą kolejne, bo zamiarem naszym jest, aby był to program ogólnopolski" - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa resortu sprawiedliwości Joanna Dębek. Dodała, że skala dalszych edycji programu i grupa młodzieży, która będzie nim objęta zależą od liczby podmiotów i przedsiębiorstw, które wyrażą chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Obecny na konferencji prasowej w Łodzi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że również zwróci się do wszystkich organizacji biznesowych z prośbą o rozpropagowanie tego programu wśród innych firm.

Według szefa resortu, Jonatan - to "dawanie młodzieży szansy, tej młodzieży, która pochodzi z trudnych środowisk, w których nie ma dobrych wzorców, nie ma pomysłów na przyszłość".

bEiXpjmR

Kwiatkowski przypomniał, że wzrasta liczba przestępstw popełnianych przez osoby nieletnie. Dlatego - jego zdaniem - nawet tak mała liczba osób, które skorzystały z tego programu, to "kropla nadziei dla młodych ludzi na lepszą przyszłość".

Według Kwiatkowskiego, w Polsce w domach poprawczych przebywa ok. 2 tys. młodych ludzi. Rocznie usamodzielnia się ok. 100-150 z nich. "Dlatego każda liczba takich osób, jest liczba znaczącą" - dodał.

Współorganizatorami pierwszej edycji programu byli: Indesit Company oraz Fundacja Jaś i Małgosia.

Program Jonatan powstał we Włoszech. Jak informował resort sprawiedliwości rozpoczęty w 1998 r. na południu Włoch projekt - w ramach struktury tylko jednej firmy - pozwolił przywrócić do lokalnych społeczności 80 młodych ludzi z zapóźnionych socjalnie obszarów. Stało się tak dzięki znalezieniu im dobrej pracy i przekazaniu wartości społecznych, ważnych w życiu codziennym. Również we Włoszech projekt wprowadzano przy współpracy z tamtejszym ministerstwem sprawiedliwości.(PAP)

bEiXpjmS

jaw/ mja/ pz/ mow/

bEiXpjnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)