Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 09:01

Łódź: Podziemny koncert na Festiwalu Czterech Kultur

Muzycy z czterech krajów - Polski, Izraela, Niemiec i Rosji - wystąpią w czwartek na specjalnym koncercie w zbiornikach wody pitnej w Łodzi, nazywanych przez mieszkańców miasta "podziemną katedrą". Impreza odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Podziel się
Dodaj komentarz

Muzycy z czterech krajów - Polski, Izraela, Niemiec i Rosji - wystąpią w czwartek na specjalnym koncercie w zbiornikach wody pitnej w Łodzi, nazywanych przez mieszkańców miasta "podziemną katedrą". Impreza odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Festiwal, mający w tym roku trzecią edycję, poświęcony jest Polakom, Żydom, Niemcom i Rosjanom, którzy wspólnie tworzyli historię Łodzi.

W skład Kwartetu Czterech Kultur, który zagra na czwartkowym koncercie, wchodzą: Maciej Łabecki z Polski (pierwsze skrzypce), Max Simon z Niemiec (drugie skrzypce), Yuval Gotlibovich z Izraela (altówka) oraz Konstantin Manajew z Rosji (wiolonczela). W programie znajdą się utwory czworga kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Mieczysława Weinberga i Erwina Schulhoffa - poinformowali organizatorzy festiwalu. Bacewicz i Tansman to artyści pochodzący z Łodzi.

Jak przypomnieli organizatorzy festiwalu, Bacewicz, polska kompozytorka i skrzypaczka, urodzona w 1909 r. w Łodzi, w akt urodzenia wspisane miała obywatelstwo rosyjskie, ponieważ "Łódź w 1909 r. należała do Cesarstwa Rosyjskiego, dopiero dziewięć lat później +wybuchła+ Polska". Tansman (ur. 1897 w Łodzi) pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich. Weinberg (ur. 1919 w Warszawie), również o pochodzeniu żydowskim, większą część życia spędził w Rosji. Schulhoff (ur. 1894 w Pradze) miał ojca, który był niemieckim Żydem i matkę Niemkę.

"Wyjątkowe wydarzenie, otwarte dla niewielkiej publiczności" - tak zapowiedzieli koncert organizatorzy. "Wodociągowe gigantyczne zbiorniki wody pitnej na łódzkich Stokach nazywane są +podziemną katedrą+. Na 3,6 tys. metrów kwadratowych stoi sto ceglanych kolumn. Gdy na nie spojrzeć, wyglądają jak autentyczna gotycka katedra. To wrażenie tworzą wspaniałe sklepienia łukowo-krzyżowe" - opisują miejsce koncertu organizatorzy.

Odbędzie się on w czasie, gdy ze zbiorników spuszczona jest woda - są one bowiem przygotowywane do konserwacji. Na co dzień w zbiornikach gromadzone jest 100 tys. metrów sześc. wody dla łodzian.

Współorganizatorem koncertu jest łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Jak przypomniał specjalista ds. marketingu w tym zakłądzie, Maciej Petrycki, pierwsze dwa zbiorniki - według projektu brytyjskiego inżyniera W.H. Lindleya - o pojemności 15 tys. metr sześc. każdy, wybudowano w latach 1935-1937. Kolejne dwa, o takiej samej pojemności, powstały po II wojnie światowej, w latach 1949-53. W latach 1962-66 zbudowano sześć kolejnych zbiorników, okrągłych, o łącznej pojemności ok. 40 tys. metrów sześc.; nie są one już jednak z cegły, lecz z żelbetonu. Woda do zbiorników tłoczona jest z kilkudziesięciu studni głębinowych, położonych w Łodzi, na jej obrzeżach oraz w Rokicinach. Około 10 proc. wody pochodzi z rzeki Pilicy.

Podziemny koncert będzie transmitowany na żywo poprzez stronę internetową www.4kultury.pl - poinformowała rzeczniczka Festiwalu Łódź Czterech Kultur, Justyna Tomaszewska.

Łabecki, Simon, Gotlibovich i Manajew - czterej twórcy reprezentujący cztery kultury - wystąpią wspólnie w Łodzi, z tym samym repertuarem, dwa razy. Dwa dni przed występem w zbiornikach - we wtorek - dadzą koncert w Domu Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej.

3. edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur trwa od piątku, zakończy się 22 września. Oprócz wydarzeń muzycznych, w programie są m.in. wystawy, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje.

W festiwalowym katalogu znalazły się słowa prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. "Miasto bez pamięci o tych, którzy je budowali od podstaw, jest jak biała plama na mapie. (...) Podamy dłonie łódzkiej przeszłości, odświeżymy pamięć o dawnej wielokulturowości, dzięki której powstało miasto dynamicznie się rozwijające, ciekawe i twórcze" - napisała, zapraszając na festiwal, prezydent Łodzi.

Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a patronem medialnym trzeciej edycji - Polska Agencja Prasowa.(PAP)

jp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz