Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Ponad 109 tys. osób zagłosowało na projekty z budżetu obywatelskiego

0
Podziel się

Ponad 109 tys. łodzian zagłosowało na projekty zgłoszone do realizacji z
budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Łodzianie mogli zdecydować o podziale 20 mln zł, a do wyboru
mieli ponad 760 propozycji - ogólnomiejskich i lokalnych. Wyniki mają być znane do połowy
października.

bErRqIut

Ponad 109 tys. łodzian zagłosowało na projekty zgłoszone do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Łodzianie mogli zdecydować o podziale 20 mln zł, a do wyboru mieli ponad 760 propozycji - ogólnomiejskich i lokalnych. Wyniki mają być znane do połowy października.

Głosowanie na zgłoszone do budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) projekty trwało od 21 października i zakończyło się w niedzielę o godz. 16. Ze wstępnych szacunkowych danych magistratu - bez policzenia głosów z niektórych urn - wynika, że wzięło w nim udział prawie 109,5 tys. łodzian.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej to rekord wśród polskich miast, które wprowadziły dotąd budżet obywatelski, podobnie jak rekordowa jest wielkość budżetu - 20 mln zł. "Projekt budżetu obywatelskiego wzbudził olbrzymie zainteresowanie łodzian. Raz jeszcze wszystkim, którzy zdecydowali się oddać głos dziękuję" - mówiła w niedzielę na spotkaniu z dziennikarzami prezydent miasta.

bErRqIuv

Według przedstawicieli magistratu, zdecydowana większość osób (ponad 90 proc.) głosowała przez internet. Zainteresowanie było tak duże, że na kilkadziesiąt minut przed zakończeniem głosowania zawiesił się system komputerowy.

Wyniki głosowania mają być znane do połowy października, tak żeby po wpisaniu wybranych zadań do projektu budżetu miasta na przyszły rok można było rozpocząć nad nimi prace.

"Mam nadzieję, że uda się nam nawet wcześniej, ponieważ to jest wyścig z czasem, czyli kwestie proceduralne, żeby jak najszybciej te projekty były wpisane do konkretnych wykonawców po stronie miasta i do projektu budżetu" - powiedział dyrektora biura ds. partycypacji społecznej UMŁ Grzegorz Justyński.

Do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego łodzianie i instytucje zgłosili w sumie 908 projektów, a radni dopuścili do głosowania 762 z nich (84 proc.).

bErRqIuB

Wnioski w dużej części dotyczą poprawy infrastruktury w mieście m.in. remontów chodników, budowy boisk, placów zabaw, sygnalizacji świetlnej, zieleńców czy inwestycji w oświacie; są także projekty komunikacyjne czy kulturalne. Opiewają one na różne kwoty - od kilku tysięcy do prawie 5 mln zł. Realizacja wszystkich kosztowałaby miasto ponad 520 mln zł.

Każdy mieszkaniec Łodzi, który ukończył 16 lat, mógł zagłosować w sumie na 10 projektów: pięć ogólnomiejskich, na które zarezerwowano 5 mln zł oraz pięć z terenu dzielnicy, w której mieszka - na każdą z pięciu dzielnic przypada po 3 mln zł. Głosować można było osobiście w kilkunastu punktach na terenie miasta, w internecie lub korespondencyjnie, podając imię i nazwisko, nr PESEL oraz adres zamieszkania.

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni. W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. (PAP)

szu/ abe/

bErRqIuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)