Notowania

dzieci
13-10-2006 (12:35)

Łódź: Powstaje niepubliczny Dom Dziecka dla ciężko chorych dzieci

W Łodzi powstaje pierwszy w Polsce niepubliczny specjalistyczny Dom Dziecka, dla ciężko chorych dzieci. W placówce opiekę znajdzie pięcioro dzieci m.in. dwoje chorych na AIDS oraz 13-miesięczny Dawid, który od urodzenia leży na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Łodzi powstaje pierwszy w Polsce niepubliczny specjalistyczny Dom Dziecka, dla ciężko chorych dzieci. W placówce opiekę znajdzie pięcioro dzieci m.in. dwoje chorych na AIDS oraz 13-miesięczny Dawid, który od urodzenia leży na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi. *

Placówka powstaje z inicjatywy utworzonej niedawno Fundacji "Dom w Łodzi" oraz istniejącej od kilku lat Fundacji "Gajusz", której celem jest wszechstronna pomoc przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzicom.

Jak poinformowała PAP prezes Fundacji "Gajusz", Tisa Żawrocka w sobotę w Łodzi odbędzie się akcja charytatywna, z której dochód przeznaczony zostanie dla Dawida i "Domu w Łodzi". W ramach akcji na rynku Manufaktury łodzianie będą mogli przejechać się unikatowymi motocyklami, będą pokazy motocykli crossowych i licytacje. Darczyńcy będą mogli także podziwiać miasto z wysokości ponad 70 metrów z podnośnika udostępnionego przez łódzkich strażaków.

13-miesięczny Dawid, urodził się 15 tygodni przed czasem. Całe swoje krótkie życie spędził w szpitalu. Ma poważnie uszkodzone płuca i krtań. Nie może sam oddychać ani jeść.

Zdaniem Żawrockiej, gdyby nie utworzenie specjalistycznego Domu Dziecka, Dawid nigdy nie mógłby opuścić szpitala. Lokal na placówkę przyznały już władze miasta. Znalazł się także darczyńca, który zobowiązał się sfinansować zakup specjalistycznego sprzętu dla chłopczyka m.in. ssaka przenośnego, pompy żywieniowej, koncentratora tlenu i łóżka rehabilitacyjnego. Koszt tych urządzeń to ok. 55 tysięcy złotych.

"To będzie pierwszy tego typu dom w Polsce, który wymaga stworzenia go od podstaw. Potrzebujemy środków finansowych, aby przygotować i otworzyć placówkę" - wyjaśniła Żawrocka.

Według niej, placówka ma być chociaż namiastką prawdziwego domu. Dzieci będą miały przez cały czas te same opiekunki; znajdzie się w tam także specjalny pokój, w którym będą mogli zatrzymywać się ich prawni opiekunowie. Fundacja "Gajusz" zapewni kompleksową opiekę medyczną.

Pieniądze dla Dawida można również wpłacać na konto Getin Bank 09 1520 0008 0000 8891 2000 0003 z dopiskiem "Dla Dawida".

Fundacja "Gajusz" działa od prawie ośmiu lat. Jest organizacją pomagającą dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym, głównie onkologicznie oraz ich rodzinom. Współpracujemy przede wszystkim z Centrum Onkohematologii w szpitalu przy ulicy Spornej w Łodzi. Fundacja pomaga także dzieciom - ofiarom wypadków komunikacyjnych i prowadzi w Łodzi hospicjum dla dzieci. (PAP)

szu/ pz/

Tagi: dzieci, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie