Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Przestrzenny mural na zakończenie projektu "Graffiti - sztuka miasta"

0
Podziel się

Przestrzenny mural powstał w sobotę w podcieniach kamienicy u zbiegu ul.
Piotrkowskiej i Tuwima w Łodzi na zakończenie artystyczno-edukacyjnego projektu "Graffiti - sztuka
miasta". Projekt adresowany był do młodzieży z kilku miast regionu i miał pokazać, że graffiti to
sztuka, a nie "bazgranie" po murach.

bEhuJmjp

Przestrzenny mural powstał w sobotę w podcieniach kamienicy u zbiegu ul. Piotrkowskiej i Tuwima w Łodzi na zakończenie artystyczno-edukacyjnego projektu "Graffiti - sztuka miasta". Projekt adresowany był do młodzieży z kilku miast regionu i miał pokazać, że graffiti to sztuka, a nie "bazgranie" po murach.

"Graffiti - sztuka miasta" to trwający trzy miesiące cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych, które odbywały się w trzech miast w Łódzkiem - Opocznie, Skierniewicach i w Wieluniu. Brało w nich udział w sumie ponad 100 uzdolnionych plastycznie, młodych ludzi.

"Naszym celem było zaktywizowanie młodzieży artystycznie za pomocą nowoczesnych metod i technik pracy, bo graffiti to wciąż młoda sztuka" - powiedziała w sobotę PAP Katarzyna Tośta z Łódzkiego Domu Kultury, który był głównym organizatorem projektu.

bEhuJmjr

Młodzież - pod okiem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz twórców graffiti - uczestniczyła w warsztatach plastycznych na których uczyła się m.in. kompozycji, rozplanowania przestrzeni, czy jak posługiwać się farbą w spray'u. Później w swoich miejscowościach młodzi ludzie tworzyli murale, swoiste "wizytówki" miast zaangażowanych w projekt.

W Opocznie były to opoczyńskie stroje ludowe oraz płytki ceramiczne. W Wieluniu mural obrazuje panoramę miasta z nalotem niemieckich bombowców i przypominać ma, że na Wieluń spadły pierwsze bomby podczas II wojny światowej. Natomiast w Skierniewicach motywem przewodnim były warzywa i owoce.

W sobotnim finale w Łodzi brali udział najlepsi uczestnicy warsztatów, którzy wspólnie z łódzkimi artystami graffiti stworzyli mural inspirowany popularną grą komputerową "Tetris" polegającą na układaniu trójwymiarowych klocków. Przestrzeń między sześcianami młodzież uzupełniać mogła według własnego pomysłu.

To wyjątkowe graffiti w Łodzi, bowiem jest malowidłem przestrzennym. Mural ozdobił zarówno ściany podcieni kamienicy, sufit jak i fragment chodnika. "Do malowania artyści używali farb fluorescencyjnych. Całość będzie też oświetlona światłem ultrafioletowym. Po zmierzchu będzie więc można zobaczyć zupełnie inny efekt przestrzenny" - zaznaczyła Tośta.

bEhuJmjx

Finałowi towarzyszyły warsztaty graffiti prowadzone przez uczestników projektu, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz występy artystów hip-hopu, free style'u i beat boxu.

Jak przyznają organizatorzy, celem projektu była również zmiana wizerunku graffiti i pokazanie, że jest to sztuka, którą można uprawiać w miejscach do tego wyznaczonych, a nie jest to bezmyślne "bazgranie" po murach.

"Chcieliśmy pokazać, że można współpracować z władzami lokalnymi i znaleźć miejsca przeznaczone dla graffiti. Pokazujemy, że nie niszczymy czyjegoś mienia, a jak chcemy się +wyżyć+ artystycznie w ten sposób, to jest to możliwe i można znaleźć na te działania nawet takie duże powierzchnie" - podkreśliła Tośta.

Organizatorami akcji jest Łódzki Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Wspierania Twórczości "ab art" z Łodzi, miejskich ośrodków kultury w Opocznie i Skierniewicach oraz Wieluńskiego Domu Kultury. Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

bEhuJmjy

szu/ jra/

bEhuJmjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)