Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Rekordowa kwesta na Starym Cmentarzu - zebrano prawie 106 tys. zł

0
Podziel się

Prawie 106 tys. zł zebrano podczas 19. kwesty na rzecz ratowania zabytków
Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. To rekordowa kwota. Do tej pory najwięcej pieniędzy -
ponad 92 tys. zł - udało się zebrać dwa lata temu.

bErZsIjV

Prawie 106 tys. zł zebrano podczas 19. kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. To rekordowa kwota. Do tej pory najwięcej pieniędzy - ponad 92 tys. zł - udało się zebrać dwa lata temu.

"Celem kwesty nie jest bicie rekordów, jednak bardzo cieszymy się z tego, że udało nam się wreszcie przekroczyć magiczną do tej pory kwotę 100 tys. zł. Dzięki temu w kolejnym roku będziemy mogli dokonać renowacji większej liczby nagrobków niż w tym" - powiedział w poniedziałek PAP Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Tegoroczna kwesta na Starym Cmentarzu trwała w sumie cztery dni - rozpoczęła się 26 października. Tego dnia młodzież z łódzkich szkół także porządkowała groby. Później kwestowano przez trzy dni od 1 do 3 listopada. W piątek zebrano prawie 74 tys. zł; ostatecznie pod podsumowaniu okazało się, że padł rekord i udało się zebrać ponad 105,9 tys. zł.

bErZsIjX

Podczas ubiegłorocznej kwesty łodzianie wrzucili do puszek ponad 88 tys. zł. Z tych pieniędzy sfinansowano renowację siedmiu pomników oraz prace pielęgnacyjno-zabezpieczające na dwóch wcześniej odnawianych. Jeszcze w tym miesiącu ma być znana lista nagrobków, które zostaną poddane renowacji w 2014 r.

Na Starym Cmentarzu co roku kwestują m.in. samorządowcy, dziennikarze, politycy, ludzie nauki, kultury i sportu, a także uczniowie łódzkich szkół i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W połączeniu z funduszami samorządowymi pieniądze zebrane podczas kwest pozwoliły na odnowienie dotąd 120 zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii, na której pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

Przeprowadzono także inwentaryzację zabytków cmentarza. O tym, które z nich są odnawiane w danym roku, decyduje specjalna rada złożona z członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, historyków i konserwatorów zabytków.

Rokrocznie 10 proc. środków ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywanych jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnej w skali światowej neogotyckiej kaplicy-mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera. Prace przy jej renowacji rozpoczęto pięć lat temu. Ich łączny koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.

bErZsIkd

Stary Cmentarz w wielowyznaniowej Łodzi powstał w latach 1855-1858. Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Wśród jej zabytków jest ok. tysiąc kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb i kutych ogrodzeń. Ich autorzy to często znakomici architekci i rzeźbiarze. Niemal 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. (PAP)

duk/ szu/ mrt/ bk/

bErZsIky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)