Notowania

kultura
05.09.2009 17:59

Łódź: Rozpoczął się 8. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur

Otwarciem wystawy "Anabasis. Rytuały powrotu do domu" rozpoczął się w sobotę 8. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Impreza prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię Łodzi: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. Przewodnim tematem dla wszystkich imprez tegorocznego festiwalu jest "terytorium" a towarzyszy mu pytanie "Gdzie Ty mieszkasz?".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Otwarciem wystawy "Anabasis. Rytuały powrotu do domu" rozpoczął się w sobotę 8. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Impreza prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię Łodzi: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. Przewodnim tematem dla wszystkich imprez tegorocznego festiwalu jest "terytorium" a towarzyszy mu pytanie "Gdzie Ty mieszkasz?". *

Zdaniem organizatorów temat terytorium pozwala zastanowić się, w jaki sposób historia i pamięć wpływają na indywidualność miasta, jego wymiar społeczny czy architekturę.

Wystawa "Anabasis. Rytuały powrotu do domu" prezentowana jest we wnętrzach pochodzących z końca XIX wieku willach niemieckich przemysłowców Ludwika i Henryka Grohmana. Obecnie w jednej z nich mieści się Muzeum Książki Artystycznej. Jak wyjaśnia jej kurator Adam Budka, "anabasein" to greckie słowo oznaczające jednocześnie wyruszanie w podróż i powrót. Według niego powrót do domu to temat uniwersalny; tak samo jak przewodni motyw tegorocznej edycji festiwalu.

Do projektu zaproszono ponad 20 artystów z całego świata specjalizujących się w instalacjach, rzeźbie, fotografii czy wideo. Wielu z nich przygotowało swoje projekty specjalnie na tę wystawę. Jak podkreśliła szefowa artystyczna festiwalu Agata Siwiak "gdy artyści przyjeżdżali do Łodzi byli zachwyceni miastem". Według niej zafascynowani byli przede wszystkim unikatową pałacowo-postindustrialną architekturą. Istotną częścią wystawy jest unikatowy zbiór polaroidów, zmarłego rosyjskiego reżysera filmowego i teatralnego, jednego z najwybitniejszych postaci w historii kina Andrieja Tarkowskiego.

Sobotni wernisaż będzie trwał całą noc i zakończy się nad ranem śniadaniem z widzami.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 13 września, znajdzie się kilkadziesiąt imprez, m.in. przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy i projekcje filmowe. Impreza finansowana jest m.in. ze środków miasta, samorządu województwa, ministerstwa kultury oraz przez sponsorów. Jego organizatorami są Miasto Dialogu i Fundacja Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. (PAP)

jaw/ ls/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz