Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 14:56

Łódź: Rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej

280 muzyków z ponad 20 krajów bierze udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, który w poniedziałek rozpoczął się w Akademii Muzycznej w Łodzi. To najstarszy w Polsce konkurs poświęcony muzyce kameralnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

280 muzyków z ponad 20 krajów bierze udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, który w poniedziałek rozpoczął się w Akademii Muzycznej w Łodzi. To najstarszy w Polsce konkurs poświęcony muzyce kameralnej.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba zespołów. W sumie wystąpi 280 młodych muzyków grających w duetach, triach, kwartetach i kwintetach. Niemal 1/3 to zespoły z zagranicy, często w międzynarodowej obsadzie - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben.

Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach: duety instrumentalne z fortepianem oraz tria, kwartety oraz kwintety fortepianowe. Międzynarodowemu jury przewodniczy rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Cezary Sanecki, zdobywca I nagrody łódzkiego Konkursu Muzyki Kameralnej w 1986 roku.

Dwuetapowe przesłuchania odbywać się będą do soboty w sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej. Wręczenie nagród i koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia. Najwyższa nagroda dla duetu to 24 tys. zł, dla większych zespołów - 50 tys. zł.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza to najstarszy w Polsce konkurs poświęcony wykonawstwu muzyki kameralnej. Impreza organizowana jest przez Katedrę Kameralistyki co trzy lata, od 1961 roku. W latach 90. konkurs stał się imprezą międzynarodową, a od 1995 r. nosi imię Kiejstuta Bacewicza - jego inicjatora.

Zdaniem kierownika Katedry Kameralistyki prof. Bogusława Pikały konkurs rozrasta się z każdą edycją i inspiruje młodych artystów do twórczego wysiłku i rywalizacji. Wśród laureatów poprzednich edycji jest wielu uznanych artystów m.in. śpiewacy: Teresa Wojtaszek-Kubiak, Urszula Kryger, Krzysztof Szmyt, pianiści: Ewa Pobłocka, Tadeusz Chmielewski, Karol Nicze, skrzypkowie: Łukasz Błaszczyk, Robert Kabara oraz wiolonczelista Dominik Połoński.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz władze Łodzi i województwa. (PAP)

szu/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz