Notowania

wiadomości
17.10.2013 11:32

Łódź: Rozpoczęły się Targi Technicznych Wyrobów Włókienniczych

Ciekły pancerz, implanty kostne, protezy naczyń krwionośnych czy pęczniejący sznurek o właściwościach elektroprzewodzących - to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań prezentowanych na Targach Technicznych Wyrobów Włókienniczych w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ciekły pancerz, implanty kostne, protezy naczyń krwionośnych czy pęczniejący sznurek o właściwościach elektroprzewodzących - to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań prezentowanych na Targach Technicznych Wyrobów Włókienniczych w Łodzi.

W dwudniowej imprezie rozpoczętej w czwartek w Hali Expo Międzynarodowych Targów Łódzkich swoje wyroby pokazuje prawie 40 wystawców. Są wśród nich m.in. producenci i dystrybutorzy włókna i przędzy technicznej, tkanin i dzianin technicznych, włóknin, chemii tekstylnej oraz maszyn a także uczelnie.

Organizatorzy targów podkreślają, że są one "odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i oczekiwania branży tekstylnej, w której tekstylia techniczne są jedną z najdynamiczniej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych dziedzin".

"Celem imprezy jest stworzenie atmosfery przyjaznej dla przedsiębiorców, która zaowocuje nowymi inwestycjami i poszerzeniem kontaktów z lokalnym środowiskiem akademickim" - wyjaśnił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który objął imprezę swoim patronatem.

Stępień przypomniał, że województwo łódzkie przez dziesięciolecia było centrum przemysłu włókienniczego w Polsce.

"Ta branża dawała utrzymanie setkom tysięcy ludzi i była powodem dynamicznego rozwoju Łodzi oraz dumy dla całego regionu. Dlatego też władze samorządowe coraz mocniej angażują się w rozwój i promocję innowacyjnych technologii wykorzystywanych w branży włókienniczej. Dzięki targom Łódź ponownie stanie się centrum włókiennictwa, ale tym razem w innowacyjnym wymiarze" - powiedział Stępień.

W Hali Expo wystawcy prezentują techniczne wyroby włókiennicze, które mają zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach życia: medycynie, przemyśle samochodowym i lotniczym, budownictwie, wojskowości, sporcie i innych.

Podczas targów można zobaczyć m.in.: implanty kostne z wielowarstwowych materiałów włókninowych, protezy naczyń krwionośnych, nici i tkaniny o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych, dzianiny i siatki z włókien trudnopalnych, wykorzystywany w kablach energetycznych pęczniejący sznurek o właściwościach elektroprzewodzących, wyprodukowany z odpadów czy "ciekły pancerz" kompozytowy. Ten ostatni tworzy warstwa tkaniny para-aramidowej i wkładka z cieczą reologiczną. Pancerz zapewnia drugą klasę kuloodporności (można ją jeszcze zwiększyć), jest bardziej elastyczny od klasycznych kamizelek kuloodpornych a jego konstrukcja umożliwia regenerację wkładu ochronnego.

Targom towarzyszy Konferencja Technicznych i Specjalnych Wyrobów Włókienniczych InnovaTex 2013, która ma być "miejscem konfrontacji nauki i biznesu". Podczas dyskusji zaprezentowanych będzie ponad 60 referatów dot. m.in. innowacji oraz najnowszych rozwiązań i trendów w branży włókienniczej.

Szczegółowy program Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych znajduje się stronie www.targi.lodz.pl. Impreza zakończy się w piątek. (PAP)

duk/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz