Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Rozpoczęto akcję szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

0
Podziel się:

Ponad sto łódzkich gimnazjalistek zostało w
poniedziałek zaszczepionych przeciwko rakowi szyjki macicy. W ten
sposób fundacja "Krwinka" rozpoczęła realizację pilotażowego
programu, który w sumie obejmie 300 uczennic.

Ponad sto łódzkich gimnazjalistek zostało w poniedziałek zaszczepionych przeciwko rakowi szyjki macicy. W ten sposób fundacja "Krwinka" rozpoczęła realizację pilotażowego programu, który w sumie obejmie 300 uczennic.

Według organizatorów akcji, program ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat raka szyjki macicy i uświadomienie niebezpieczeństwa jakie niesie zarażenie wirusem HPV - powodującym raka szyjki macicy.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP Maria Kaczmarska z Fundacji, zainteresowanie akcją było ogromne. Zgłosiło się do niej kilkadziesiąt gimnazjów, było też wiele indywidualnych telefonów od rodziców.

"Niestety, finanse pozwoliły nam na zaszczepienie tylko trzystu uczennic. Koszt jednej szczepionki to 1,5 tys. zł" - powiedziała Kaczmarska. Dodała, że w Polsce wiele bogatych samorządów takie szczepienia już przeprowadza. Natomiast "Krwinka" jest pierwszą fundacją, która organizuje taką akcję. Jak powiedziała, niewykluczone, że kolejne będą przeprowadzone w innych miastach - być może we Wrocławiu, Gdańsku.

Każda szczepionka składa się z trzech dawek. Po zaszczepieniu pierwszą z nich, kolejny zastrzyk robiony jest dwa miesiące później, a trzeci i ostatni po pół roku od pierwszego szczepienia.

Łódzką akcję rozpoczęto w jednym z największych gimnazjum w mieście - Gimnazjum nr 22. Do szczepienia zgłosiło się 127 uczennic.

Fundacja "Krwinka" powstała w 1996 roku z inicjatywy rodziców dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Znana jest też m.in. ogólnopolskiego Programu "Dawca Szpiku", który prowadzi przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz- Olszewskiej z Warszawy.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy. Od niedawna dostępna jest szczepionka przeciwko temu wirusowi.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. Obecnie koszt szczepionki w Polsce to ok. 1,5 tys. zł. Lekarze radzą, aby szczepić dziewczynki w wieku ok. 13 lat, zanim rozpoczną współżycie płciowe.

Choć resort zdrowia nie refunduje szczepionki, ok. 30 polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków, w ramach programów profilaktycznych.

Szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych. (PAP)

jaw/ akw/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)