Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Rusza modernizacja Pałacu Herbsta

0
Podziel się:

Rusza modernizacja Pałacu Herbsta, czyli jednego z obiektów Muzeum Sztuki w
Łodzi. Pałacowe wnętrza ostatni raz - przed remontem obiektu - będzie można zwiedzić w niedzielnym
wieczór. Z tej okazji przygotowano dla widzów spektakl światła i dźwięku.

Rusza modernizacja Pałacu Herbsta, czyli jednego z obiektów Muzeum Sztuki w Łodzi. Pałacowe wnętrza ostatni raz - przed remontem obiektu - będzie można zwiedzić w niedzielnym wieczór. Z tej okazji przygotowano dla widzów spektakl światła i dźwięku.

Projekt modernizacji XIX-wiecznej fabrykanckiej rezydencji przy ul. Przędzalnianej jest współfinansowany ze środków unijnych; całkowity jego koszt to ponad 19,7 mln zł, z tego niemal 10 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Modernizacja opracowana została w oparciu o dokumentację konserwatorską i wcześniej nieznane zdjęcia archiwalne. Prace przewidują odnowienie wnętrz, elewacji ale także pałacowego ogrodu.

"Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich pałacowe salony będą bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Efekt zmian, które zaczynamy od wnętrza, zostanie zaprezentowany wiosną 2013 roku" - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiego Muzeum Sztuki Martyna Sztaba.

Z tej okazji w niedzielny wieczór, po raz ostatni przed remontem, będzie można zwiedzać zabytkowe wnętrza Pałacu. Później zaplanowano spektakl światła i dźwięku, podczas którego cały budynek rozświetli się w rytm muzyki. Dzień później obiekt zostanie zamknięty dla zwiedzających i rozpocznie się remont.

Przez cały okres modernizacji na terenie rezydencji będzie jednak prowadzona działalność edukacyjna. Latem pod hasłem "Pan Herbst i tajemnice Księżego Młyna" odbywać się tam będą warsztaty rodzinne.

W listopadzie tego roku zostanie otwarta Galeria Sztuki Dawnej w powozowni Pałacu Herbsta, w której będą prezentowane najciekawsze dzieła z kolekcji sztuki polskiej i europejskiej, w tym obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego. Zdaniem przedstawicieli muzeum, pozyskanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych umożliwi prezentację dzieł sztuki dawnej, które nie były udostępniane publiczności od lat 90. ub. stulecia.

Pałac został zbudowany w 1875 roku dla łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i jego żony Matyldy, córki łódzkiego "króla bawełny" - Karola Scheiblera. Rezydencja która znajduje się na terenie zabytkowego zespołu pofabrycznego tzw. Księżego Młyna, to jednopiętrowa, neorenesansowa willa projektu Hilarego Majewskiego z salą balową i budynkami gospodarczymi. Potomkowie Herbstów mieszkali w niej do 1942 r., kiedy wyjechali do Wiednia.

Po 1945 roku pałac pełnił m.in. funkcje ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu dziennego pobytu, był siedzibą zakładu biologii PAN i Pracowni Konserwacji Zabytków. W 1976 roku rezydencję przejęło Muzeum Sztuki.

Obiekt wymagał wtedy kapitalnego remontu ponieważ był poważnie zdewastowany. Prace oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem Europa Nostra. Muzeum posiada kolekcję zarówno polskiej jak i europejskiej sztuki XIX wieku. Obok wystaw, prowadzi działalność naukową i edukacyjną. (PAP)

szu/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)