Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Światowej sławy uczeni doktorami h.c. Uniwersytetu Łódzkiego

0
Podziel się:

Prof. filozofii, Amerykanin John Searle oraz specjalista od geografii
społeczno-ekonomicznej Holender Pieter Pellenbarg otrzymali w piątek tytuły doktora honoris causa
Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. filozofii, Amerykanin John Searle oraz specjalista od geografii społeczno-ekonomicznej Holender Pieter Pellenbarg otrzymali w piątek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Tytuł doktora honoris causa przyznano prof. Searle na wniosek Rady Wydziału Filologicznego UŁ, a prof. Pellenbargowi na wniosek Rady Wydziału Nauk Geograficznych. Podczas uroczystości rektor uniwersytetu Włodzimierz Nykiel nie krył radości, że wśród doktorów honoris causa łódzkiej uczelni znalazły się "tak znakomite postaci".

Mówiąc o osiągnięciach naukowych podkreślił, że prof. Searle to światowej sławy filozof, który zajmuje się analizą języka, filozofią języka i filozofią umysłu. Opierając się na jego dorobku naukowym w 2005 roku powstała na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego katedra pragmatyki językowej. Zdaniem przedstawicieli uczelni, to obecnie jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w świecie "tak wyraźnie ukierunkowana na rozwój pragmatyki językowej".

Z kolei prof. Pellenbarg, którego głównym obszarem zainteresowań jest geografia społeczno-ekonomiczna, to uznany w świecie badacz geografii behawioralnej zajmującej się m.in. zachowaniami człowieka w celu wyjaśnienia procesów i zjawisk społecznych w przestrzeni. Pellenbarg od początku lat 90. ub. wieku współpracuje z łódzką uczelnią. W tym czasie wielokrotnie prowadził wykłady, prezentował wyniki prowadzonych badań i uczestniczył w konferencjach naukowych.

John Searle urodził się w 1932 roku w Stanach Zjednoczonych. Od 50 lat związany jest z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Jego praca badawcza i dydaktyczna koncentruje się wokół zagadnień związanych z analizą języka, filozofią języka i filozofią umysłu. Z jego badań korzystają m.in. pragmatycy i semantycy języka, filozofowie, logicy, filozofowie prawa, psychologowie, socjologowie, a także przedstawiciele nauk przyrodniczych. Jest autorem ponad 300 prac, w tym 23 monografii, w większości przetłumaczonych na 21 języków świata - w tym język polski.

Pieter Pellenbarg urodził się w 1947 r. Od ponad 40. lat pracuje na Uniwersytecie w Groningen. Od 1990 r. kieruje katedrą geografii ekonomicznej. W jego dorobku naukowym jest ponad 300 publikacji, w tym kilkanaście książek. Głównym obszarem zainteresowań naukowych Pellenbarga jest geografia społeczno-ekonomiczna oraz gospodarka przestrzenna. Jest współzałożycielem sieci prowadzącej wymianę studentów pomiędzy europejskimi i amerykańskimi uczelniami. Wiele uwagi poświęcił rozwijaniu kontaktów z uniwersytetami w Azji - jest inicjatorem międzynarodowego programu edukacyjnego z udziałem m.in. uczelni chińskich i indonezyjskich w zakresie planowania przestrzennego. Wśród zagranicznych uniwersytetów, z którymi Pellenbarg nawiązał ścisłą współpracę jest Uniwersytet Łódzki. (PAP)

jaw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)