Notowania

wiadomości
01.06.2012 12:47

Łódź: Umorzono śledztwo ws. pobicia pływaka

Łódzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pobicia byłego reprezentanta Polski w pływaniu Mateusza Matczaka. 23-letni sportowiec został w kwietniu znaleziony nieprzytomny na jednej z ulic w centrum Łodzi. W szpitalu przeszedł operację.

Podziel się
Dodaj komentarz

Łódzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pobicia byłego reprezentanta Polski w pływaniu Mateusza Matczaka. 23-letni sportowiec został w kwietniu znaleziony nieprzytomny na jednej z ulic w centrum Łodzi. W szpitalu przeszedł operację.

Śródmiejska prokuratura umorzyła śledztwo, bowiem nie znalazła dostatecznych dowodów, które uzasadniałyby, że doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego - powiedział w piątek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Według biegłego najbardziej prawdopodobne jest, że obrażenia u pływaka powstały wskutek upadku.

Wydarzenia rozegrały się w połowie kwietnia. Nieprzytomnego pływaka znalazł w nocy z soboty na niedzielę u zbiegu ulic Kościuszki i Struga patrol straży miejskiej. Był nieprzytomny; z obrażeniami głowy i ręki został przewieziony do szpitala.

Badanie krwi wykazało, że był nietrzeźwy. Sportowiec przeszedł operację i przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej.

Policja informowała wówczas, że pływak nie miał widocznych śladów wskazujących na pobicie np. zasinień czy innych widocznych urazów. Miał też przy sobie m.in. telefon komórkowy oraz inne przedmioty, które mogłyby wskazywać, że nie padł ofiarą napadu. Lekarz nie wykluczył natomiast, że obrażenia powstały na skutek upadku.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście wszczęła śledztwo ws. pobicia pływaka, ale brała pod uwagę także inne możliwe wersje zdarzenia - iż do obrażeń doszło w wyniku potrącenia przez pojazd, bądź były one konsekwencją upadku pokrzywdzonego. Nie było jednak świadków.

Według prokuratury przesłuchano w tej sprawie wiele osób, w tym pokrzywdzonego.

"Nie pamięta on jednak przebiegu zdarzenia" - zaznaczył Kopania. Śledczy przejrzeli także zapisy monitoringu ulicznego, z banku i klubu, w którym tej nocy bawił się pokrzywdzony w towarzystwie znajomych, ale ich analiza nie wyjaśniła w jakich okolicznościach doszło do powstania obrażeń u pływaka.

Przeprowadzono także badania jego odzieży i ekspertyzy chemiczne i biologiczne. Według prokuratury nie ujawniono na odzieży śladów wskazujących na przestępcze działanie innych osób czy np. lakieru z samochodu, mogących wskazywać na potrącenie. Powołany w tej sprawie biegły z zakresy chirurgii stwierdził, że nie jest w stanie jednoznacznie dokonać rekonstrukcji zdarzenia. Doszedł jednak do wniosku, że najbardziej prawdopodobne jest, że "obrażenia mogły powstać na skutek upadku i uderzenia głową i ręką o twarde podłoże".

"Biorąc te wszystkie okoliczności pod uwagę śródmiejska prokuratura umorzyła śledztwo prowadzone w tej sprawie" - powiedział Kopania.

23-letni Matczak jest wychowankiem MKS Trójka Łódź. Reprezentował również barwy MKP Szczecin i AZS AWF Warszawa. Ostatnio znów trenował w macierzystej Trójce. Jest wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski. W swoim dorobku ma też m.in. tytuł mistrza świata juniorów na 400 m stylem dowolnym, a także mistrzostwo Europy juniorów na 400 m dowolnym i zmiennym. (PAP)

szu/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz