Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź w akcji "Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada"

0
Podziel się:

Łódź dołączyła w czwartek do ogólnopolskiej antynarkotykowej kampanii
społecznej, która ma uświadomić młodym ludziom zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdów po
zażyciu narkotyków.

Łódź dołączyła w czwartek do ogólnopolskiej antynarkotykowej kampanii społecznej, która ma uświadomić młodym ludziom zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdów po zażyciu narkotyków.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podkreślają, że prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków jest tak samo niebezpieczne i tak samo karalne jak po spożyciu alkoholu.

"Zaburzenia widzenia, oceny sytuacji i własnych możliwości oraz koordynacji ruchowej to tylko kilka z objawów zażycia narkotyków. Osoby będące pod wpływem działania środków uzależniających nie mogą prowadzić pojazdów. Każde złamanie tego zakazu jest karalne" - powiedział zastępca komendanta wojewódzkiego policji ds. prewencji, inspektor Zdzisław Storczyk na czwartkowej konferencji inaugurującej w Łódzkiem akcję "Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada".

Policjanci przypomnieli, że kierowcy, którzy podejrzewani są o zażycie narkotyków, badani będą na miejscu przez policję za pomocą narkotesterów. Funkcjonariusz, który pobrał od zatrzymanego ślinę, jest w stanie w ciągu niecałych ośmiu minut stwierdzić, czy kierowca zażywał narkotyki, czy nie. Gdy test okaże się pozytywny, zatrzymany zostanie skierowany na badania krwi.

Marszałek województwa łódzkiego zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować to zjawisko. "Narkotyki to temat, o którym trzeba mówić głośno. To choroba cywilizacyjna, która dopada coraz więcej młodych ludzi. W województwie łódzkim mamy problem z narkotykami, ale będziemy z tym walczyć" - zapowiedział Włodzimierz Fisiak.

Władze województwa zamierzają zaprosić do współpracy właścicieli łódzkich stacji benzynowych, klubów, pubów i organizacje studenckie. "Zatrzymywani kierowcy to zazwyczaj młodzież w wieku 21-25 lat. Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z organizacjami studenckimi oraz miejscami, gdzie młodzież się bawi" - powiedziała Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Anna Mroczek.

W niedzielę w Załęczu Wielkim w ramach kampanii rozpocznie się szkolenie na temat metod rozpoznawania osób będących pod wpływem narkotyków oraz sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem. W szkoleniu weźmie udział ponad 130 przedstawicieli policji i szkół ponadgimnazjalnych.

Wysokość mandatu w przypadku zatrzymania kierującego będącego pod wpływem narkotyków wynosi od 50 zł do 5 tys. zł. Za spowodowanie wypadku, w którym osoba trzecia poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, można trafić do więzienia na 12 lat. W sytuacjach szczególnych sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Od roku 2007 do końca września br. w województwie łódzkim 15 wypadków spowodowanych było przez prowadzących pod wpływem narkotyków. (PAP)

mkk/ jaw/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)