Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: W przyszłym tygodniu początek Dni Kultury Rosyjskiej

0
Podziel się:

Debata o znaczeniu poezji rosyjskich bardów dla polskiej opozycji lat 70. i 80.
ubiegłego wieku, maraton filmowy "Siedemnaście mgnień wiosny" i warsztaty kulinarne - to tylko
niektóre propozycje przygotowane na Dni Kultury Rosyjskiej w Łodzi.

Debata o znaczeniu poezji rosyjskich bardów dla polskiej opozycji lat 70. i 80. ubiegłego wieku, maraton filmowy "Siedemnaście mgnień wiosny" i warsztaty kulinarne - to tylko niektóre propozycje przygotowane na Dni Kultury Rosyjskiej w Łodzi.

Impreza przybliżająca kulturę rosyjską rozpocznie się w sobotę 17 marca i zakończy 20 marca - poinformowała we wtorek PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana W Łodzi.

Dni Kultury Rosyjskiej rozpocznie sobotnia debata "Dokopała nam ta banda łajz" o znaczeniu poezji rosyjskich bardów dla polskiej opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Jak zapowiada Tomaszewska spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat polskiej i rosyjskiej historii współczesnej, demokratycznej opozycji w czasach PRL, a przede wszystkim godności człowieka.

Tego samego dnia w klubie "Szafa" odbędzie się maraton filmowy z radzieckim serialem "Siedemnaście mgnień wiosny". Tomaszewska przypomniała, że serial ma 12 odcinków, są w nim tajni agenci, piękne kobiety, niebezpieczne akcje. "Celem radzieckiego agenta Stirlitza jest dowiedzieć się, który z przywódców III Rzeszy próbuje nawiązać rozmowy z aliantami zachodnimi w Szwajcarii" - dodała.

Pierwowzorem Stirlitza, bohatera stworzonego przez pisarza Juliana Siemionowa, był Anatolij Gurewicz, radziecki szpieg, zmarły w 2009 roku w wieku 96 lat. W serialu zagrał go Wiaczesław Tichonow.

W niedzielę organizatorzy Dni Kultury Rosyjskiej zapraszają mieszkańców miasta na spacer po Łodzi rosyjskimi ścieżkami. Jak przekonują, Rosjanie do dziś pozostają najmniej znaną łódzką kulturą. Wycieczka przejdzie ulicami św. Jerzego, Legionów, Gdańską, Więckowskiego, Narutowicza, do Piramowicza. Po drodze będą m.in. zwiedzane łódzkie cerkwie.

W ramach dni miłośnicy rosyjskiej kuchni będą mieli okazję zapisać się na warsztaty kulinarne oraz obejrzeć w Teatrze Nowym spektakl poetycki "Aleksander Galicz - ludzie, nie trzeba bać się". W specjalnie przygotowanym na tę okazję przedstawieniu wystąpią artyści polscy i rosyjscy.

Dni Kultury Rosyjskiej zakończy we wtorek 20 marca w Litera Cafe wykład kierownika katedry Europy Środkowej i Wschodniej Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego prof. Andrzeja de Lazari. (PAP)

jaw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)