Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: W sobotę 8. Ogólnopolska Wystawa Kuców Szetlandzkich

0
Podziel się:

Ponad 40 kuców szetlandzkich zobaczyć będzie można na jedynej w Polsce wystawie
tych koni, która w sobotę odbędzie się w Łodzi. Zaplanowano pokazy ujeżdżenia do muzyki, konkurs na
najdłuższą grzywę i wybór "najsłodszego kucyka".

*Ponad 40 kuców szetlandzkich zobaczyć będzie można na jedynej w Polsce wystawie tych koni, która w sobotę odbędzie się w Łodzi. Zaplanowano pokazy ujeżdżenia do muzyki, konkurs na najdłuższą grzywę i wybór "najsłodszego kucyka". *

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 660 czystej rasy szetlandów. Kuce szetlandzkie mają zaledwie do 107 cm w kłębie, silną budowę ciała, piękne grzywy i ogony. Pomimo że czasami przypominają pluszowe zabawki, są bardzo inteligentne, silne i wytrzymałe. Odznaczają się zrównoważonym temperamentem. Właśnie z tego powodu uważane są za idealne wierzchowce dla małych dzieci. Są łagodne, cierpliwe, łatwe w prowadzeniu, bardzo spokojne.

"Tylko całkowita czystość rasy szetlandów gwarantuje ich najważniejszą cechę, którą jest wyjątkowa łagodność. Pseudoszetlandy pochodzące ze skrzyżowań z innymi rasami, tracą zrównoważony charakter" - powiedziała współorganizatorka wystawy i sędzia międzynarodowy Alicja Zawadowicz.

Na 8. Ogólnopolskiej Wystawie Kuców Szetlandzkich, która odbędzie się w ośrodku jeździeckim Arabika w Łodzi, pojawić się ma ponad 40 najlepszych koni tej rasy z całej Polski.

Impreza rozpocznie się pokazem ujeżdżenia do muzyki, po którym rozpocznie się ocena kuców m.in. w stępie i kłusie w różnych klasach. Oceniany będzie ich wygląd oraz temperament. Zaplanowano także konkurs na najdłuższą grzywę i wybory Najsłodszego Kucyka Wystawy. Wystawie towarzyszyć będzie przegląd hodowlany prowadzony przez międzynarodowych sędziów z Wielkiej Brytanii.

Pierwsze znaleziska dotyczące kucy na Wyspach Szetlandzkich (archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii) pochodzą z 500 roku p.n.e. Do dzisiaj rasa ta pozostała praktycznie niezmieniona. W XIX wieku kuce szetlandzkie wykorzystywano do pracy w angielskich kopalniach, obecnie świetnie nadają się, jako zaprzęg do bryczki, dzieciom służą do jazdy wierzchem.

W 1890 roku kucowi szetlandzkiemu założono w Anglii księgę stadną. Od tamtej pory prowadzona jest hodowla w czystości rasy. Polska Księga Stadna Kuców Szetlandzkich została założona w 1998 r. Dotąd wpisano do niej mniej więcej 650-660 koni. Jedyna w kraju stadnina szetlandów znajduje się w województwie zachodniopomorskim. (PAP)

szu/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)