Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: We wrześniu Festiwal Łódź Czterech Kultur

0
Podziel się:

Rosyjska poetka Natalia Gorbaniewska, izraelski pisarz Etgar Keret i polski
malarz Jacek Sempoliński będą we wrześniu gośćmi II edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Tegoroczna impreza przebiegać będzie pod hasśłem "Mistrzowie".

Rosyjska poetka Natalia Gorbaniewska, izraelski pisarz Etgar Keret i polski malarz Jacek Sempoliński będą we wrześniu gośćmi II edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Tegoroczna impreza przebiegać będzie pod hasśłem "Mistrzowie".

Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 13-17 września, od ubiegłego roku zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską, a w programie festiwalu znajdują się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych.

W tym roku hasłem festiwalu są "Mistrzowie". "Hasło wynika z przekonania, że czasy w kulturze są takie, iż kwestionowanie autorytetów jest na porządku dziennym, że mamy coraz większe wątpliwości, czy istnieje coś takiego jak autorytet artystyczny połączony z moralnym. Jestem przekonany, że autorytety istnieją w naszej sztuce i warto na nich się oprzeć" - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Bogdan Tosza.

Festiwal zainauguruje 13 września wernisaż wystawy prac Jacka Sempolińskiego pt. "Moje pismo". W Ośrodku Propagandy Sztuki pokazanych zostanie ponad 50 obrazów i 200 rysunków zainspirowanych znakami różnych kultur: arabskiej, łacińskiej i hebrajskiej.

W Muzeum Miasta Łodzi zobaczyć będzie można prace urodzonego w Łodzi grafika Artura Szyka. Pokazana będzie seria grafik i rysunków ilustrujących "Statut Kaliski".

Prezentację sztuk wizualnych uzupełni wystawa fotograficzna "Architektura przymusu" zaaranżowana w bunkrze przeciwatomowym na terenie elektrociepłowni EC4. Swoje prace zaprezentują artyści z Polski, Belgii i Portugalii. Z kolei studenci Akademii Sztuk Pięknych pokażą fotografie, rysunki i prace wideo inspirowane postacią Czesława Miłosza, z racji obchodzonego właśnie roku poety.

W ramach wydarzeń literackich do Łodzi przyjadą m.in. znana rosyjska poetka i tłumaczka dzieł Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza - Natalia Gorbaniewska oraz Adam Pomorski i Adam Zagajewski. Głównym wydarzeniem literackim będzie spotkanie poświęcone poezji Miłosza, w którym wezmą udział m.in. autor biografii noblisty Andrzej Franaszek i Adam Michnik. Gościem tegorocznego festiwalu będzie także znany pisarz izraelski, autor scenariuszy i filmów, Etgar Keret.

Teatralna część festiwalu skupiona będzie wokół osoby i twórczości Hanocha Levina - mistrza współczesnego teatru izraelskiego, którego rodzina przed wojną wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Zobaczyć będzie można trzy spektakle na podstawie dramatów Levina: "Mord" Teatru Nowego w Łodzi, prapremierę sztuki "Udręki życia" przygotowywaną przez łódzki Teatr im. Jaracza oraz spektakl "Sprzedawcy gumek" Teatru IMKA. Zaplanowano także wystawę plakatów związanych z twórczością izraelskiego dramaturga.

Na festiwalu zagości także Leo Kantor - aktor i znawca filmu dokumentalnego, który pokaże monodram "Tam, gdzie rosną porzeczki". Specjalnym gościem festiwalowego epilogu, który odbędzie się 23-24 września, będzie niemiecki reżyser teatru tańca i uczeń Piny Bausch, Raimund Hoghe. Poprowadzi on w Łodzi lekcję i wykład oraz pokaże przedstawienie "L'Apres-midi".

Blok filmowy będzie w tym roku poświęcony tradycji humoru żydowskiego w kulturze oraz prezentacji twórczości jednego z najsłynniejszych reżyserów komediowych Mela Brooksa. Program muzyczny będzie skierowany do młodego słuchacza i szerokiej publiczności. Wystąpią m.in. Czesław Śpiewa i wirtuoz akordeonu Vitaly Podolsky, bard i poeta Aleksiej Siemieniszczew, a także zespół Łąki Łan i niemiecka kapela Deriglasoff Band.

W programie festiwalu znajdą się także warsztaty żydowskiej wycinanki i tańca oraz gry na bałałajkach, które poprowadzi wirtuoz tego instrumentu Alexander Paperny.

Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Władze Łodzi przeznaczyły na jego organizację prawie 800 tys. zł. Wstęp - jak zapowiadają organizatorzy - na 80 proc. wydarzeń będzie wolny. (PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)