Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Wieczorem rusza Festiwal Sztuki Światła "Light. Move. Festival"

0
Podziel się

Parkowe instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe, artystyczne iluminacje
kamienic - to wszystko będzie można podziwiać w ramach rozpoczynającej się w piątek wieczorem w
Łodzi 3. edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła "Light. Move. Festival".

bEpXQqZN

Parkowe instalacje świetlne, projekcje wielkoformatowe, artystyczne iluminacje kamienic - to wszystko będzie można podziwiać w ramach rozpoczynającej się w piątek wieczorem w Łodzi 3. edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła "Light. Move. Festival".

Łódzki Festiwal Światła, którego organizatorem jest Fundacja "Lux Pro Monumentis" jest jedną z największych tego typu imprez plenerowych w Polsce. W tym roku przybierze inne oblicze niż w poprzednich edycjach.

Do tej pory głównym obiektem zainteresowania były elewacje kamienic i pałaców miejskich, tym razem "świetlnie" odmieniony zostanie też Park Staromiejski, w którym m.in. podkreślone zostaną najcenniejsze grupy zieleni i drzew. Będzie w nim można podziwiać 16 instalacji świetlnych - artystów, studentów z Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej i Hochschule fr Angewandte Wissenschaft und Kunst z Hildesheim czy pokazy laserowe.

bEpXQqZP

"Chcemy pokazać, że w parku też możemy czuć się bezpiecznie, a park widny, ciekawy to park bezpieczny. Dlatego chcemy pokazać jak można go ziluminować, wykreować, jak można ciekawie go zaaranżować. Kreowanie miasta zarówno za dnia jak i w nocy jest bardzo ważne" - powiedziała PAP pomysłodawca Festiwalu Beata Konieczniak.

Przez trzy festiwalowe wieczory (w godz. 18.30-24.00) niezwykłe "świetlne" wydarzenia - obok Parku - odbywać się będą także na ulicy Piotrkowskiej, Placu Wolności, ul. Nowomiejskiej i Rynku Starego Miasta.

Zwiększyła się w tym roku liczba wielkoformatowych projekcji typu mapping 2 i 3D.Scenerią dla nich stanie się m.in. Plac Wolności. Trzy ważne dla miasta budynki - Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Archiwum Państwowe stworzą swego rodzaj amfiteatr, gdzie cyklicznie wyświetlane będą projekcje.

Nie zabraknie artystyczno-architektonicznych iluminacji budynków w pierzei ulicy Piotrkowskiej w aranżacji partnera festiwalu Philips Lighting Poland. Ważnym punktem na mapie festiwalowej będzie też scena na Rynku Starego Miasta, na której odbywać się będą pokazy mody inspirowanej architekturą, występy i koncerty.

bEpXQqZV

Zachodnia pierzeja rynku zamieni się w miejsce kolejnej wielkoformatowej projekcji - Projektu Tuwim, czyli wariacji na temat znanych wierszy poety. Na ulicy Nowomiejskiej powstanie natomiast artystyczna aranżacja "Wietrzne panny".

W sobotę wieczorem w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego zaplanowano cykl koncertów "Magia Światła i Dźwięku" w wykonaniu organisty Roberta Grudnia. Festiwalowi towarzyszy konferencja naukowa "Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych - o świadomym kreowaniu wizerunku miasta" oraz gra miejska, dla której "planszą" stanie się obszar festiwalowy. Uczestnicy gry będą ratować miasto przed zagładą ciemności.

W lipcu tego roku Fundacja Lux Pro Monumentis, Urząd Miasta Łodzi i Philips Lighting podpisały porozumienie, zakładające wspólne realizowanie festiwalu przez trzy kolejne lata.

Organizatorzy zapewniają, że iluminacje oparte są na energooszczędnej technologii LED i inteligentnych systemach sterowania oświetleniem, które pozwalają ograniczyć zużycie energii do 70 proc. Koszt energii do przygotowania iluminacji podczas całego festiwalu szacuje się na niewiele ponad 200 zł.

bEpXQqZW

Organizatorzy liczą, że w ciągu trzech festiwalowych dni projekty świetlne zobaczy nawet 150 tys. osób. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.lightmovefestival.pl. (PAP)

szu/ ls/

bEpXQraq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)