Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawa i seminarium o postaci i roli Willy'ego Brandta

0
Podziel się:

Wystawę "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy",
przypominającą postać i rolę kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Willy'ego Brandta w zbliżeniu
polsko-niemieckim, otwarto w środę w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

Wystawę "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy", przypominającą postać i rolę kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Willy'ego Brandta w zbliżeniu polsko-niemieckim, otwarto w środę w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

Ekspozycję, której towarzyszy seminarium naukowe, zorganizował Uniwersytet Łódzki wspólnie z Fundacją im. Friedricha Eberta.

Willy Brandt (1913-1992) był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1969-1974. W 1971 r. dostał pokojową Nagrodę Nobla. W 1970 roku podpisał z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. W opinii wielu komentatorów dokument był przełomem w stosunkach pomiędzy Polakami a Niemcami. Podczas wizyty w Warszawie 7 grudnia 1970 r. Brandt uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny światowej.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel ocenił, że Willy Brandt to wielka postać Europy XX wieku. "W czasach zupełnie odmiennych od dzisiejszych, kiedy trwała zimna wojna, podjął działania zmierzające do przezwyciężenia podziału Europy" - mówił podczas otwarcia wystawy prof. Nykiel.

Dyrektor Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce, Knut Dethlefsen, podkreślił, że wystawa pokazuje "bohatera pokoju i wolności, który całe życie walczył o pokój i wolność w Europie".

"Willy Brandt to nie tylko wielki mąż stanu. Chcemy pokazać, że był też wielkim człowiekiem, a jego spojrzenie w przyszłość wybiegało ponad pewne standardy jego czasów" - powiedział Dethlefsen. W jego ocenie, Polska była dla Brandta fundamentem jego polityki międzynarodowej.

Prezentowana w Łodzi ekspozycja składa się z 23 wielkoformatowych tablic przedstawiających najważniejsze wydarzenia w życiu osobistym i publicznym Brandta. Pokazany jest okres młodości Brandta, jego działalność emigracyjna po dojściu do władzy nazistów, a także okres II wojny. Ekspozycja - poprzez fotografie i dokumenty - prezentuje również okres działalności Brandta jako kanclerza Republiki Federalnej Niemiec oraz jego wizytę w grudniu 1970 roku w Warszawie.

Ekspozycję w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego będzie można oglądać do połowy maja. (PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)