Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawa plakatów i okładek książek autorstwa Michała Batorego

0
Podziel się:

Ponad 160 plakatów i okładki książek zaprojektowanych przez Michała Batorego -
jednego z najbardziej znanych polskich grafików - można zobaczyć na wystawie "Plakaty i obiekty",
która w środę otwarta została w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ponad 160 plakatów i okładki książek zaprojektowanych przez Michała Batorego - jednego z najbardziej znanych polskich grafików - można zobaczyć na wystawie "Plakaty i obiekty", która w środę otwarta została w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

O organizację wystawy w swoim rodzinnym mieście artysta starał się od kilku lat. Pokazuje na niej wybór swoich najlepszych i najciekawszych prac. Zobaczyć można m.in. 160 plakatów, które powstawały od 1994 r.; uzupełnieniem są trzy plakaty powstające obecnie dla baletu królewskiego w Monako. Artysta tworzy plakaty głównie dla kultury: muzyczne, teatralne czy operowe. Wystawie towarzyszy ekspozycja okładek książkowych zaprojektowanych przez Batorego dla wydawnictwa Drzewo Babel, w tym charakterystycznych okładek do prozy Paulo Coelho.

Ekspozycja zajmuje całe piętro muzeum i rozpoczyna ją fotograficznie odtworzone atelier artysty. Można zobaczyć zdjęcia pokazujące wygląd paryskiej pracowni plakacisty, a także oryginały rzeźb, które posłużyły do tworzenia plakatów.

Michał Batory w swoich projektach ożywia przedmioty lub uprzedmiotawia ciało. Artysta ujawniając tajemnice swojego warsztatu, prezentuje na wystawie przedmioty, które stały się "bohaterami" plakatów. Podkreśla, że wystawa może mieć także charakter pedagogiczny i pokazuje, że w XXI wieku można tworzyć plakaty nie tylko przy pomocy komputera, grafiki 3D czy Photoshopa.

"Prezentuję to, żeby pokazać coś, co nazywa się warsztatem. Pokazuję, że można w tej chwili też funkcjonować jako grafik, ale jednocześnie rzeźbiarz albo plastyk (...). Ta wystawa pokazuje moją drogę pracy i logikę, na której się opieram, to znaczy, że robię plakaty dla ludzi, a nie dla grafików" - mówił na konferencji prasowej Batory.

W drugiej części wystawy na pow. niemal 400 m.kw. ustawiono słupy z ok. 60 plakatami, w kolejnej - artysta umieścił mur z plakatami w mniejszych formatach.

Batory podkreśla, że w grafice najważniejszy jest pomysł. "Od pomysłu zaczyna się realizacja. Najpierw pomysł, a potem forma, a nie odwrotnie" - mówił artysta.

Batory przyznał, że przygotowując okładki książek nie ma czasu na ich czytanie - opiera się na skrócie czy słowach kluczach. Podobnie jest w przypadku plakatów teatralnych, bowiem ma być on gotowy na trzy miesiące przed premierą, a próby zaczynają się później. "Nie ma kostiumów, dekoracji, pełnej obsady, a już muszę robić plakat na temat sztuki" - mówił.

Przyznaje jednak, że bardzo lubi teatralne plakaty. "Najtrudniejsze są plakaty do festiwali, które mają różnych twórców i nie wiadomo, jak to połączyć w jeden obraz, najłatwiejszy jest teatr" - ocenił Batory, którego ulubione plakaty to te - jak przyznał - w których jak najmniej jest obróbki cyfrowej.

Łódzka wystawa jest inspirowana ekspozycją prac artysty z paryskiego Luwru, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. "Plakaty i obiekty" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można będzie oglądać do 20 lutego przyszłego roku. Wystawa jest finansowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Michał Batory urodził się w Łodzi, jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 r. mieszka w Paryżu. To jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów, ośrodków i instytucji kulturalnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie.

W Polsce artysta pracuje dla teatrów w Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie. Od ponad 17 lat projektuje oprawy do wszystkich tytułów wydanych przez warszawskie wydawnictwo Drzewo Babel. (PAP)

szu/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)