Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawa pt. "Proces Norymberski - Zbrodniarze i ich ofiary"

0
Podziel się:

Fotografie, dokumenty, rozkazy i fragmenty
wyroków sądowych - to tylko niektóre eksponaty, które tworzą
wystawę pt. "Proces Norymberski - Zbrodniarze i ich ofiary".
Została ona otwarta w poniedziałek w łódzkim Muzeum Tradycji
Niepodległościowych.

Fotografie, dokumenty, rozkazy i fragmenty wyroków sądowych - to tylko niektóre eksponaty, które tworzą wystawę pt. "Proces Norymberski - Zbrodniarze i ich ofiary". Została ona otwarta w poniedziałek w łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Wystawa przygotowana została w 60. rocznicę ogłoszenia wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego W Norymberdze, w wyniku którego za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości oskarżono i skazano głównych przywódców III Rzeszy.

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza zatytułowana "III Rzesza - Państwo Fuehrera" obrazuje na tle historii III Rzeszy powstanie i rozwój NSDAP (Nazionalsozialistiche Deutsche Arbieter Partei) od objęcia władzy przez Adolfa Hitlera (30 stycznia 1933 r.) do podpisania kapitulacji (8 maja 1945 r.). Przedstawione zostały również sylwetki Hitlera i jego dwóch czołowych współpracowników - Josepha Goebbelsa i Heinricha Himmlera, którzy podobnie jak ich wódz uniknęli procesu o zbrodnie wojenne i ludobójstwo popełniając samobójstwo.

Druga część ekspozycji "Terror i Zbrodnie" ukazuje barbarzyńskie metody prowadzenia wojny przez III Rzeszę i ludobójczą realizację ideologii nazizmu, m.in. bombardowania miast i miasteczek, bezbronnej ludności cywilnej, egzekucje, obozy koncentracyjne i obozy zagłady.

Ostatnia część "Proces Norymberski" przedstawia główne wydarzenia procesu norymberskiego, sylwetki oskarżycieli, sędziów oraz 22 głównych oskarżonych i skazanych przez Trybunał za zbrodnie przeciwko pokojowi, przestępstwa wojenne i zbrodnie ludobójstwa. Pokazani zostali także zbrodniarze, osądzeni i skazani za zbrodnie popełnione na okupowanych ziemiach Rzeczypospolitej przez Polski Najwyższy Trybunał Narodowy w latach 1946-1950.

Według organizatorów wystawy, prezentowana ekspozycja ma dwa podstawowe cele - edukacyjny i wychowawczy. Adresowana jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia przyszłego roku.(PAP)

ble/ jer/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)