Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawa XIX-wiecznych obrazów z kolekcji Muzeum Sztuki

0
Podziel się:

Prawie 60 XIX-wiecznych obrazów z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi można zobaczyć
od wtorku w Pałacu Herbsta na wystawie "Malarstwo polskie XIX wieku". Na ekspozycji zaprezentowano
prace m.in. Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego.

Prawie 60 XIX-wiecznych obrazów z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi można zobaczyć od wtorku w Pałacu Herbsta na wystawie "Malarstwo polskie XIX wieku". Na ekspozycji zaprezentowano prace m.in. Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego.

Cała kolekcja muzeum obejmuje prawie 600 dzieł sztuki polskiej od XVII do początku XX wieku. Obrazy, które nie zostały włączone do ekspozycji, można zobaczyć na wyświetlanej, w trakcie zwiedzania, prezentacji DVD. Wydany został także pierwszy katalog dawnego malarstwa polskiego w zbiorach Muzeum Sztuki.

Na wystawie znalazły się zarówno perełki kolekcji - "Napoleon na koniu" Piotra Michałowskiego, czy "Portret matki" Henryka Rodakowskiego oraz obrazy uznawane za przełomowe w polskim malarstwie - "W altanie" Aleksandra Gierymskiego. Pokazane zostały również obrazy malarzy żydowskich związanych z XIX-wieczną Łodzią.

Po raz pierwszy zaprezentowano najnowsze nabytki muzeum - obraz Adolfa Hersteina "Pejzaż z wieśniaczkami" oraz Witolda Wołczaskiego "Martwa natura".

Jak twierdzą organizatorzy, wystawa celowo prezentowana jest w Pałacu Herbsta, bowiem zadaniem tej placówki jest promowanie właśnie sztuki dziewiętnastowiecznej. "Wystawa jest zapowiedzią przyszłej stałej ekspozycji, która będzie miała miejsce w przystosowywanych budynkach, w których kiedyś znajdowały się stajnie i wozownie przy Pałacu Herbsta. Powstać ma tam Galeria Sztuki Dawnej" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Ewa Ertman.

Poinformowała, że co miesiąc przewidziane są wydarzenia towarzyszące wystawie. W październiku zaplanowane jest zwiedzanie wystawy z udziałem Ertman oraz wykład "Niedopowiedziane. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Młodej Polski.", który poprowadzi Anna Król z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wystawa w Pałacu Herbsta potrwa do końca stycznia przyszłego roku.(PAP)

jaw/ mkk/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)