Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawy i flash mob z okazji Łódzkich Spotkań Baletowych

0
Podziel się:

Wystawę zdjęć dokumentujących pierwsze edycje Łódzkich Spotkań Baletowych oraz
rzeźb inspirowanych tańcem będzie można od środy oglądać we foyer Teatru Wielkiego w Łodzi. W
piątek na scenie opery rozpoczynają się XXI Łódzkie Spotkania Baletowe.

*Wystawę zdjęć dokumentujących pierwsze edycje Łódzkich Spotkań Baletowych oraz rzeźb inspirowanych tańcem będzie można od środy oglądać we foyer Teatru Wielkiego w Łodzi. W piątek na scenie opery rozpoczynają się XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. *

"Tradycją Łódzkich Spotkań Baletowych są działania mające na celu łączenie różnych dziedzin sztuki w obrębie tańca. W tym roku idea ta wyrażona zostanie poprzez rzeźbę i fotografię" - poinformowała PAP Maria Rżanek z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia Włodzimierza Małka, który dokumentował jedne z pierwszych edycji Łódzkich Spotkań Baletowych, a tym samym dawną działalność artystyczną łódzkiego baletu. Na fotografiach zobaczyć można tancerzy podczas prób w salach i za kulisami oraz fragmenty widowisk baletowych wystawianych w przeszłości w łódzkiej operze.

W ramach projektu "Balance-Disbalance" prezentowane będą inspirowane tańcem rzeźby autorstwa Marty Fuks-Frankiewicz. Artystka podpatrywała tancerzy podczas zajęć oraz w czasie prób przed występami. Wernisaż wystawy uświetni taneczno-choreograficzny performance. Ekspozycję będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu.

W czwartek, dzień przed rozpoczęciem tegorocznych spotkań, rynek łódzkiej Manufaktury stanie się scenografią dla tanecznego flash moba w choreografii amerykańskiego artysty Dennisa Callahana.

Flash mob to określenie, którym nazywa się krótkotrwałe wydarzenie w ściśle umówionym miejscu z udziałem grupy ludzi (tzw. sztuczny tłum) gromadzącej się niespodziewanie w miejscu publicznym na oczach przypadkowych świadków. Akcje tego typu najczęściej organizowane są za pośrednictwem internetu i tak jest w tym przypadku. Układ taneczny został przybliżony części uczestników podczas kilku spotkań w Teatrze Wielkim, ale kroków można spróbować nauczyć się samemu, bowiem zostały udostępnione za pośrednictwem YouTube.

Choreografię przygotował Dennis Callahan, który podczas Łódzkich Spotkań Baletowych ma także poprowadzić warsztaty taneczne dla zespołu łódzkiej opery. Ten amerykański artysta jest twórcą układów tanecznych do musicali "Grease", "Elizabeth" i "Mozart!", a także autorem oryginalnej choreografii do musicalu "Taniec wampirów". Współpracował z Romanem Polańskim nad powstaniem polskiej realizacji tego dzieła w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, a także m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Stuttgarcie i Berlinie.

Tegoroczne Łódzkie Spotkania Baletowe, które uznawane są za największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce, przebiegać będą pod hasłem "Wybitni choreografowie XX wieku". W piątek zainauguruje je prapremiera spektaklu "Spotkania w dwóch niespełnionych aktach" Ewy Wycichowskiej. Projekt ten jest efektem współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania i będzie to jedyny polski akcent na festiwalu.

W tym roku podczas spotkań zaprezentowane zostaną choreografie m.in. George'a Balachine'a, Maurice'a Bejarta, Akrama Khana i Ewy Wycichowskiej, a gwiazdą tegorocznych spotkań ma być francuska tancerka Sylvie Guillem. Łódzka publiczność zobaczyć będzie mogła występy m.in. Bejart Ballet Lausanne, Royal Ballet of Flanders, Akram Khan Company, Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Permie (Rosja) oraz Zespołu Baletowego Teatro alla Scala. Impreza zakończy się 5 czerwca.

Łódzkie Spotkania Baletowe organizowane są co dwa lata od 1968 roku. W dotychczasowych edycjach festiwalu brały udział wszystkie najbardziej znaczące światowe grupy baletowe, m.in. Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Balet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso i Teatr Baletu Borisa Ejfmana. Wystąpił też światowej sławy tancerz Michaił Barysznikow. (PAP)

szu/ hes/

pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)