Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Wzrośnie liczba operowanych dzieci z wadami serca

0
Podziel się

Ponad 16 mln zł będzie kosztowała rozpoczęta w piątek modernizacja i rozbudowa
Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Po zakończeniu prac
dwukrotnie będzie mogła wzrosnąć liczba wykonywanych w klinice operacji.

bEhhHivF

Ponad 16 mln zł będzie kosztowała rozpoczęta w piątek modernizacja i rozbudowa Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Po zakończeniu prac dwukrotnie będzie mogła wzrosnąć liczba wykonywanych w klinice operacji.

"Do tej pory wykonywaliśmy ok. 450 operacji rocznie, w tym. ok. 350 w krążeniu pozaustrojowym. To prawie o połowę za mało w stosunku do potrzeb. Liczę więc na to, że docelowo uda nam się dwukrotnie zwiększyć liczbę operacji" - powiedział PAP kierownik kliniki prof. Jacek Moll.

Dodał, że jeśli tak się stanie, a inne ośrodki w Polsce też zwiększą liczbę wykonywanych operacji, to "będziemy w stanie zabezpieczyć potrzeby w kraju pod względem operowania dzieci z wadami wrodzonymi serca".

bEhhHivH

"To jest cel, który przyświeca wszystkim kardiochirurgom i kardiologom w kraju" - podkreślił Moll.

Dodał, że do zwiększenia liczby przeprowadzanych w jego klinice operacji potrzeba jednak nie tylko modernizacji kliniki, ale też zatrudnienia większej liczby osób.

"Chodzi tu głównie o pielęgniarki i anestezjologów. Chirurgów też przydałoby się więcej, choć jestem spokojny o tych, którzy już pracują. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pracujemy do późna i jesteśmy mocno obciążeni. Ale my to lubimy" - wyjaśnił Moll.

Do tej pory kierowana przez niego klinika miała do swojej dyspozycji jedną salę operacyjną i siedem miejsc pooperacyjnych, którymi musiała się dzielić z chirurgią dziecięcą, ortopedią, laryngologią i neurochirurgią.

bEhhHivN

Po modernizacji, która ma trwać dwanaście miesięcy, klinika będzie miała m.in. dwie nowoczesne sale operacyjne, salę pooperacyjną na 14 osób, gabinet zabiegowy oraz dodatkowe pomieszczenia, w których będą leczone dzieci. 16 mln zł na modernizację klinika otrzymała z ministerstwa zdrowia.

"To wielka sprawa i ogromna zasługa m.in. rodziców i Fundacji Serca Dziecka. Bez ich wsparcia nie udałoby się nam załatwić pieniędzy na modernizację. Przez wiele lat się o nie starałem, jeszcze jak prof. Religa był ministrem zdrowia, jednak nie udawało się ich załatwić. Teraz jest zielone światło" - powiedział Moll.

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod modernizację kliniki odbyło się w czasie rozpoczętej w piątek konferencji "Serce Dziecka - 20 lat diagnozy i leczenia wad serca".

"Na konferencji chwalimy się tym, co zrobiliśmy, ale jednocześnie mówimy o tym, co chcielibyśmy jeszcze zrobić. Oczywiście jest też część naukowa, a na zakończenie robimy spotkanie towarzyskie" - powiedział Moll.

bEhhHivO

Dodał, że z poprzednich spotkań rocznicowych, organizowanych przez jego klinikę, uczestnicy najbardziej pamiętali ostatnią część, która "integruje i łączy" środowisko kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych.

"Wtedy mamy też czas porozmawiać o rzeczach, o których nie mówi się na konferencjach. Dziwne jest jednak to, że i tak rozmawiamy wówczas głównie o naszych operowanych dzieciach. Jesteśmy tym obciążeni" - powiedział Moll.(PAP)

duk/ wkr/ jbr/

bEhhHiwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)