Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Zakończyła się kwesta na Starym Cmentarzu

0
Podziel się

Zakończyła się 19. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy
ul. Ogrodowej w Łodzi. Zbiórka pieniędzy na tej najstarszej w mieście nekropolii trwała w tym roku
cztery dni. W poniedziałek będzie wiadomo, jaką kwotę udało się zebrać.

bEpWjtCd

Zakończyła się 19. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Zbiórka pieniędzy na tej najstarszej w mieście nekropolii trwała w tym roku cztery dni. W poniedziałek będzie wiadomo, jaką kwotę udało się zebrać.

"26 października kwestę rozpoczęła młodzież szkolna, która porządkowała groby i zebrała też do swojej puszki trochę pieniędzy. Zbiórka była później prowadzona od 1 do 3 listopada. Jutro ogłosimy kwotę, jaką udało się w tym czasie zebrać" - powiedział PAP Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Na Starym Cmentarzu - gdzie pochowani są katolicy, ewangelicy oraz wyznawcy prawosławia - co roku kwestują m.in. samorządowcy, dziennikarze, politycy, ludzie nauki, kultury i sportu a także uczniowie łódzkich szkół i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W ostatnim dniu tegorocznej kwesty można było też wziąć udział w zorganizowanych przez łódzkich przewodników "spacerach szlakiem historii i zabytków Starego Cmentarza" .

bEpWjtCf

W piątek, 1 listopada zebrano prawie 74 tys. zł, a więc o ok. 20 tys. zł więcej niż w tym samym dniu ub. roku. Pieniądze z dwóch kolejnych dni nie zostały jeszcze policzone. Zdaniem organizatorzy jest szansa, że kwota zebrana w tym roku osiągnie 100 tys. zł. Byłby to rekord dotychczasowych kwest na Starym Cmentarzu.

Do tej pory najwięcej pieniędzy - ponad 92 tys. zł - zebrano dwa lata temu. W ub. roku kwestujący wrzucili do puszek prawie 90 tys. zł. Z tych pieniędzy sfinansowano renowację siedmiu pomników, m.in. małżeństwa Marii i Konstantego Piotrowiczów - powstańców styczniowych, którzy w lutym 1863 r. stracili życie w bitwie pod Dobrą. Dodatkowo wykonano też prace pielęgnacyjno-zabezpieczające na dwóch wcześniej odnowionych nagrobkach.

Koszt renowacji jednego miejsca pochówku to ok. 15 tys. zł. W połączeniu z funduszami samorządowymi pieniądze zebrane podczas kwest na Starym Cmentarzu pozwoliły na odnowienie już 120 zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii, gdzie pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia. Przeprowadzono także inwentaryzację zabytków cmentarza. O tym, które z nich są odnawiane w danym roku, decyduje specjalna rada złożona z członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, historyków i konserwatorów zabytków.

Rokrocznie 10 proc. środków ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywanych jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnej w skali światowej neogotyckiej kaplicy-mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera. Kaplicę zbudowano w latach 1885-1888 wg projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego. Należy ona do arcydzieł europejskiej architektury neogotyckiej. Po 1945 r. kaplica została zdewastowana i ograbiona. Prace przy jej renowacji rozpoczęto pięć lat temu. Ich łączny koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.

bEpWjtCl

Stary Cmentarz w wielowyznaniowej Łodzi powstał w latach 1855-1858. W jego obrębie wyznaczono części dla katolików, protestantów i prawosławnych. Obecnie część katolicka zajmuje obszar 11 ha, ewangelicka (z kaplicą Scheiblera) 9 ha, a prawosławna - niespełna hektar powierzchni.

Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Wśród jej zabytków jest ok. tysiąc kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb i kutych ogrodzeń. Ich autorzy to często znakomici architekci i rzeźbiarze. Niemal 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Stary Cmentarz jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.

W tej nekropolii pochowani są również m.in. porucznik Stefan Pogonowski, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku, rzeźbiarz Wacław Konopka, wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, aktor Leon Niemczyk czy tragicznie zmarła w smoleńskiej katastrofie mec. Joanna Agacka-Indecka.

bEpWjtCm

Kwesta na Starym Cmentarzu została zainicjowana przez nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego oraz łódzki ośrodek TVP. Pierwsza zbiórka odbyła się w 1995 r.(PAP)

duk/ ls/

bEpWjtCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)