Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Zatrzymano 19 osób podejrzanych o wyłudzenia podatków

0
Podziel się:

(dochodzi kolejna osoba zatrzymana i szczegóły)

(dochodzi kolejna osoba zatrzymana i szczegóły)

17.12.Łódź (PAP) - 19 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i przestępstwa podatkowe zatrzymali łódzcy policjanci. Według śledczych grupa wyłudziła ponad 26 mln złotych zwrotu podatku VAT.

Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy z branży tekstylnej i tzw. słupy, czyli osoby, na które rejestrowano fikcyjne firmy m.in. z Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowa i woj. podkarpackiego. Z ustaleń śledczych wynika, że firmy te zajmowały się m.in. fikcyjnym obrotem i eksportem towarów, głównie tkanin i odzieży, za wschodnią granicę.

Wśród zatrzymanych - w wieku od 27 do 52 lat - jest dziewięć kobiet.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że efektem działania grupy były wyłudzenia podatków, głównie VAT na kwotę co najmniej 26 mln zł i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 10 mln zł" - powiedział w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Grupa działała w latach 2004-2007. Według prokuratury kierowało nią małżeństwo przedsiębiorców z Łodzi Agata S. i Leszek S. oraz prowadząca biuro rachunkowe Agnieszka M.

Według śledczych działanie grupy polegało na utworzeniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, które dokonywały pomiędzy sobą fikcyjnego obrotu tkaninami i odzieżą.

"W taki sposób wykazana w dokumentacji wartość odzieży, stanowiącej w rzeczywistości odpad poprodukcyjny, z kilku złotych po przejściu karuzeli kolejnych współpracujących ze sobą podmiotów gospodarczych wzrastała nawet na 200 zł" - wyjaśniła podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Taki towar eksportowany był rzekomo za wschodnią granicę, dzięki czemu firmy ubiegały się o zwrot podatku VAT (przy eksporcie poza granice Unii Europejskiej stosowana jest zerowa stawka podatku VAT)
. Osoby wykazane jako odbiorcy tego towaru na Ukrainie nigdy jednak go nie otrzymywały.

Wszystkie podmioty dokonywały między sobą operacji gotówkowych, aby nie zachodziła konieczność dokonania zapłaty w formie przelewu bankowego.

Firmy często rejestrowane były na podstawione osoby, ale zdarzało się, że podejrzani podkupywali istniejące już na rynku podmioty wykorzystując ich wiarygodności przed Urzędem Skarbowym.

Cztery osoby, w tym szefowie grupy, trafiły już do aresztu. Prokuratura nie wyklucza kolejnych wniosków o aresztowanie podejrzanych. Możliwe są także dalsze zatrzymania.

Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli m.in. 10 samochodów, motocykl BMW i kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce oraz akty notarialne nieruchomości należących do zatrzymanych. Większości podejrzanych grożą kary do 10 lat więzienia. (PAP)

szu/ bno/ jra/

podatki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)