Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Zygmunt Rytka laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

0
Podziel się:

Zygmunt Rytka - intermedialny artysta związany z neoawangardą - otrzymał w
piątek nagrodę imienia wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. W tym roku nagroda pierwszy raz w
swojej 10-letniej historii przyznana została w Muzeum Sztuki w Łodzi.

*Zygmunt Rytka - intermedialny artysta związany z neoawangardą - otrzymał w piątek nagrodę imienia wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. W tym roku nagroda pierwszy raz w swojej 10-letniej historii przyznana została w Muzeum Sztuki w Łodzi. *

Uroczystości wręczenia nagrody towarzyszył wernisaż wystawy prac Zygmunta Rytki - fotografii, wideo i obiektu - oraz premiera książki o Katarzynie Kobro, autorstwa Marzeny Bomanowskiej - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Sztuki, Martyna Sztaba.

Pomysłodawcą Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Józef Robakowski - wspólnie ze zmarłą w 2001 roku Niką Strzemińską, córką Kobro i Władysława Strzemińskiego. Celem nagrody - jedynej w Polsce przyznawanej artystom przez artystów - jest uhonorowanie "postawy progresywnej i poszukującej, artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych".

Wyróżnienie jest przyznawane od 2001 roku przez kolegium złożone z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, a fundatorem nagrody jest Dariusz Bieńkowski. W tegorocznym jury zasiedli: Katarzyna Kozyra, Robert Rumas, Zbigniew Warpechowski, Tomasz Ciecierski i Bartłomiej Kraciak.

Od tego roku uroczystość przeniesiona została z Galerii Wschodniej do Muzeum Sztuki. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Zbigniew Dłubak, Jurgen Blum - Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Jerzy Lewczyński i Zbigniew Rybczyński.

Zygmunt Rytka (ur. w 1947 w Warszawie) to artysta intermedialny, związany z neoawangardą. Zajmuje się głównie fotografią, ale także sztuką wideo i instalacją. Debiutował w 1974 roku w warszawskiej Galerii Remont ekspozycją Przedziały czasowe, włączając się w nurt sztuki konceptualnej.

W latach 80. był współpracował z łódzkim środowiskiem niezależnym, uczestnicząc w działaniach początkowo Kultury Zrzuty. Związany był również Galerią Wschodnią, a także z galerią "FF" w Łodzi.

Jego najsłynniejsze cykle to "Obiekty dynamiczne", "Obrazy uzupełniające", "Ciągłość nieskończoności", w których artysta fotografuje kamienie wyjęte z górskiej rzeki Białki. Kamienie te symbolizują nieskończoność i wieczność natury.

W 2009 roku Zygmunt Rytka został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Katarzyna Kobro (1898-1951) - niedoceniana za życia - po śmierci uznana została za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Była Rosjanką z pochodzenia. Jej mężem był Władysław Strzemiński - malarz i teoretyk sztuki, z którym przyjechała do Polski w 1922 roku. Artystka pracowała nad własną koncepcją rzeźby abstrakcyjnej. W czasach stalinowskich skazano ją na więzienie za odstępstwo od narodowości.

Po wojnie małżeństwo Strzemińskich rozpadło się. Katarzyna Kobro żyła na granicy nędzy, chorowała. Zmarła w osamotnieniu w lutym 1951 roku.

Zachowało się bardzo niewiele, bo zaledwie około 40 jej prac, m.in. niewielkie rozmiarami konstrukcje nazywane "kompozycjami przestrzennymi".

Dorobek artystyczny Kobro i Strzemińskiego stał się zalążkiem największego w Europie Muzeum Sztuki nowoczesnej w Łodzi. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)