Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łodzianie wybrali projekty w ramach budżetu obywatelskiego na 2014 r.

0
Podziel się:

Remont schroniska dla zwierząt, bezpłatna miejska sieć Wi-Fi oraz Łódzki Rower
Miejski - te projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców Łodzi. Inicjatywy będą realizowane w
ramach budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Do podziału było 20 mln zł.

bEsAooth

*Remont schroniska dla zwierząt, bezpłatna miejska sieć Wi-Fi oraz Łódzki Rower Miejski - te projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców Łodzi. Inicjatywy będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Do podziału było 20 mln zł. *

Na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 129 tys. osób. Łodzianie mogli zdecydować o podziale 20 mln zł, a do wyboru mieli 762 propozycje - ogólnomiejskie i lokalne.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, pierwszy raz na taką skalę część wpływów partii politycznych i polityków oddanych zostało w ręce mieszkańców. Podkreśliła, że w głosowaniu wygrały projekty skierowane do różnych odbiorców - do seniorów i przedszkolaków, na remonty i oświetlenie, czy dotyczące nowatorskiego zagospodarowania przestrzeni publicznej.

bEsAootj

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów zyskał projekt remontu schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej, na który zagłosowało prawie 12,5 tys. łodzian. Koszt projektu oszacowano na 1 mln zł. Łodzianie zdecydowali, że z budżetu sfinansowane zostanie też uruchomienie bezpłatnej miejskiej sieci Wi-Fi (500 tys. zł) i projekt Łódzkiego Roweru Miejskiego (ponad 3,1 mln zł).

W przyszłorocznym budżecie miasta mają znaleźć się także pieniądze na prowadzenie banku żywności w Łodzi (200 tys. zł), zajęcia Akademii Koszykówki Marcina Gortata w sześciu szkołach (120 tys. zł), a 70 tys. zł przeznaczone zostanie na Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację Gajusz.

Łodzianie w głosowaniu dla poszczególnych dzielnic wybrali bardzo różnorodne projekty. Wśród nich są m.in. rewitalizacje parków, budowy boisk i baz sportowych dla szkół, remonty dróg czy placów zabaw. Znalazły się także małe zadania, takie jak m.in. zakupy komputera, pianina czy sprzętu multimedialnego dla Domów Dziennego Pobytu czy montaż koszy na psie odchody.

Zgodnie z zasadami podziału środków z budżetu obywatelskiego, dofinansowanie otrzymywały projekty w kolejności uzyskanych głosów, aż do wyczerpania się przewidzianych środków (5 mln zł na zadania ogólnomiejskie, 3 mln zł na każdą z pięciu dzielnic).

bEsAootp

Zdanowska liczy, że w przyszłym roku budżet obywatelski nie będzie mniejszy, a sukcesywnie ma się on zwiększać do wysokości 1 proc. ogólnego budżetu miasta, który wynosi ok. 4 mld zł.

Do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego łodzianie i instytucje zgłosili w sumie 908 projektów, a radni dopuścili do głosowania 762 z nich (84 proc.). Wnioski opiewały na różne kwoty - od kilku tysięcy do prawie 5 mln zł. Realizacja wszystkich kosztowałaby miasto ponad 520 mln zł.

Każdy mieszkaniec Łodzi, który ukończył 16 lat, mógł zagłosować w sumie na 10 projektów: pięć ogólnomiejskich oraz pięć z terenu swojej dzielnicy. Głosować można było osobiście, przez internet lub korespondencyjnie.

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni. W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. (PAP)

bEsAootq

szu/ eaw/ jbr/

bEsAootK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)