Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: 21. Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu

0
Podziel się:

Ponad 300 osób z ośrodków polonijnych, głównie zza wschodniej granicy, weźmie
udział w 21. Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej, który w niedzielę rozpoczyna się w
Przedborzu i Górach Mokrych (Łódzkie). W tym roku mija 170. rocznica urodzin poetki.

*Ponad 300 osób z ośrodków polonijnych, głównie zza wschodniej granicy, weźmie udział w 21. Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej, który w niedzielę rozpoczyna się w Przedborzu i Górach Mokrych (Łódzkie). W tym roku mija 170. rocznica urodzin poetki. *

Uczestnicy imprezy wywodzą się z polskich szkół, stowarzyszeń kulturalno-oświatowych i innych organizacji polonijnych. Jak poinformowano PAP w biurze festiwalu, w tym roku do udziału w nim zgłosiło się ponad 300 osób, głównie w Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy i Łotwy.

W ciągu kilku festiwalowych dni w ramach konkursu uczestnicy - dzieci, młodzież, dorośli - recytują lub śpiewają wybrane przez siebie utwory Konopnickiej. W turnieju recytatorskim każdy uczestnik wykonuje dwa wybrane utwory w języku polskim. Warunkiem udziału w turnieju poezji śpiewanej jest wykonanie dwóch utworów opartych na tekstach poetki, ale dopuszcza się wykonanie w języku swojego kraju. W jury zasiądą m.in. Janusz Tylman i Maria Rajpold, prawnuczka poetki.

Festiwal rozpocznie w niedzielę rano konkurs poezji śpiewanej. Po południu artyści zaprezentują swoje własne programy oraz zaśpiewają piosenki poświęcone pamięci zmarłej w ubiegłym roku Violetty Villas; w przyszłości organizatorzy festiwalu chcą zorganizować odrębny festiwal poświęcony jej twórczości. Pierwszy dzień festiwalu zakończą recitale Haliny Frąckowiak i Krystyny Giżowskiej.

Na poniedziałek zaplanowano konkursy recytatorskie, a we wtorek w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. w intencji Violetty Villas i koncert pieśni patriotyczno-religijnych. Zaplanowano także złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Marii Konopnickiej w Szkole Podstawowej w Górach Mokrych koło Przedborza. Festiwal zakończy w środę koncert laureatów oraz recital Marleny Drozdowskiej "Radość o poranku".

Celem imprezy jest popularyzacja poezji Konopnickiej wśród Polonii oraz promocja polskiej kultury i języka. W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział w sumie ponad 8 tys. przedstawicieli Polonii z kilkudziesięciu krajów, m.in. z Ukrainy, Rosji, Litwy, Czech, Szwecji, Anglii, Kazachstanu, Węgier, Kamerunu, Palestyny, Chorwacji, Izraela, Bułgarii, USA, Danii, Francji i Chin.

Organizatorami festiwalu są władze Przedborza, Towarzystwo im. Marii Konopnickiej oraz Miejski Dom Kultury. Patronat nad imprezą objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej, tylko dla uczestników z Polski, odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w 70. rocznicę śmierci poetki. Ze względu na stale rosnącą liczbę uczestników, od 1992 r. w Przedborzu i pobliskich Górach Mokrych odbywają się dwa konkursy poezji Konopnickiej: w maju - ogólnopolski, a w sierpniu - światowy.

Maria Konopnicka (1842-1910), wybitna polska pisarka okresu realizmu, jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii". Uprawiała też krytykę literacką, publicystykę społeczną, działała na rzecz praw kobiet i niwelowania nierówności społecznych. Jest pochowana we Lwowie. Jej pogrzeb na Cmentarzu Łyczakowskim był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięło udział - według niektórych przekazów - ok. 50 tys. osób. (PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)