Notowania

powódź
24.06.2010 15:30

Łódzkie: 250 tys. zł dla OSP z gmin poszkodowanych przez powódź

10 gmin z województwa łódzkiego, szczególnie dotkniętych podczas ostatniej powodzi, otrzymało w sumie 250 tys. zł z budżetu samorządu województwa na zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

10 gmin z województwa łódzkiego, szczególnie dotkniętych podczas ostatniej powodzi, otrzymało w sumie 250 tys. zł z budżetu samorządu województwa na zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wsparcie otrzymały jednostki OSP w miejscowościach: Budziszewice, Działoszyn, Jeżów, Koluszki, Konopnica, Ostrówek, Sulejów, Warta, Wola Krzysztoporska i Żarnów. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na zakup pomp i pił.

"Pieniądze trafiają do tych jednostek, które były najaktywniejsze podczas prowadzonej ostatnio akcji powodziowej. Zaangażowanie strażaków było ogromne, za co serdecznie dziękuję" - mówił w czwartek podczas podpisywania umów marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

Z informacji służb wojewody łódzkiego wynika, że 855 poszkodowanych w powodzi rodzin w Łódzkiem otrzymało specjalne zasiłki celowe w wysokości do 6 tys. zł; w sumie wypłacono prawie 870 tys. zł. Nadal zbierane są wnioski z gminnych ośrodków pomocy społecznej dotyczące przyznawania zasiłków. Ze wstępnych informacji z gminnych ośrodków pomocy społecznej wynika, że 92 rodziny będą korzystały ze środków na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego w kwocie do 20 tys. zł; nie ma wciąż wniosków na kwotę do 100 tys. zł.

Na wakacje wyjedzie grupa 59 dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź z gmin: Gidle, Pątnów, Żytno i Uniejów. W ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" 162 dzieci z poszkodowanych rodzin otrzymać ma zasiłek w wysokości 1 tys. zł.

W związku z podtopieniami nadal wyłączone z eksploatacji są dwa wodociągi: publiczny Grabostów i lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (oba w pow. bełchatowskim). Odbiorcom dostarczana jest woda butelkowana lub w beczkowozie. Według służb wojewody nie zaobserwowano wzrostu zachorowań w związku z powodzią; Wykonano jednak ponad 1280 szczepień tzw. poekspozycyjnych przeciw tężcowi.

Na terenie województwa łódzkiego tylko na jednym wodowskazie - w Sulejowie na Pilicy - stan ostrzegawczy przekroczony jest o 9 cm.

Jak poinformował w czwartek PAP Tomasz Kopytowski z łódzkiej Caritas, na zalane tereny okolic Sandomierza i Łowicza wyjechało dotąd 114 ton darów dla powodzian, które zebrali mieszkańcy regionu łódzkiego. W każdym transporcie znalazły się: woda, żywność, kołdry, artykuły higieniczne i chemiczne, sprzęt do sprzątania oraz nowa odzież. Wartość darów to ponad 400 tys. zł. Łódzka Caritas przekazała również pół mln zł, które udało się zebrać dla poszkodowanych w powodzi. (PAP)

szu/ wkr/ mow/

Tagi: powódź, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz