Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Łabędź z wirusem wysoce zjadliwej grypy H5N1

0
Podziel się:

(dochodzą nowe szczegóły z konferencji prasowej)

(dochodzą nowe szczegóły z konferencji prasowej)

10.5.Łódź (PAP) - U martwego łabędzia niemego znalezionego niedaleko miejscowości Warta (Łódzkie) stwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy podtypu H5N1 - poinformował w środę PAP dr Janusz Związek z Głównego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie.

Ptak został znaleziony w ub. czwartek w pobliżu akwenu "Jeziorsko" na podmokłych terenach. W niedzielę badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wykazały u łabędzia obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5. Kolejne badania potwierdziły obecność odmiany wirusa N1.

Jak wyliczył Związek, okolice Warty są dziewiątym miejscem w Polsce, gdzie wykryto ognisko ptasiej grypy. Cały teren, gdzie znaleziono ptaka, został odpowiednio zabezpieczony. Wyodrębniono dwie strefy. Pierwsza, tzw. zapowietrzenia, o promieniu 3 km, obejmuje pięć gmin z terenu powiatu sieradzkiego, w tym dużą część "Jeziorska". Druga, tzw. strefa zagrożenia, o promieniu 10 km, obejmuje również gminę Pęczniew w pow. poddębickim.

Na "Jeziorsku" wprowadzono zakaz przebywania nad wodą oraz połowu ryb. Na drogach zmieniono organizację ruchu, ograniczono prędkość pojazdów. Położono maty dezynfekcyjne. Do obserwacji ptaków żyjących na tym terenie wykorzystywany jest poduszkowiec.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi Jarosław Naze, skontrolowano 987 gospodarstw rolnych znajdujących na terenach objętych ochroną, w których prowadzona jest hodowla ptaków różnych gatunków.

Naze zaznaczył, że obserwacja zagrożonego terenu będzie odbywała się cały czas. Wszystkie zakazy i nakazy obowiązywać mają przez 30 dni. Zaapelował do hodowców, aby informowali o wszelkich niepokojących ich zjawiskach, jak objawach chorobowych u ptaków, padłych ptakach, jakie zaobserwują w trakcie hodowli. (PAP)

jaw/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)