Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

0
Podziel się:

Angelika Korgel z Kędzierzyna-Koźla w kategorii ponadgimnazjalnej, a wśród
gimnazjalistów - Rafał Ferenc z Wieliszewa (woj. mazowieckie) wygrali XXI Ogólnopolską Olimpiadę
Promocji Zdrowego Stylu Życia, organizowaną przez Polski Czerwony Krzyż.

Angelika Korgel z Kędzierzyna-Koźla w kategorii ponadgimnazjalnej, a wśród gimnazjalistów - Rafał Ferenc z Wieliszewa (woj. mazowieckie) wygrali XXI Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowego Stylu Życia, organizowaną przez Polski Czerwony Krzyż.

W trzydniowym finale Olimpiady, który odbył się w Ośrodku Szkoleniowym PCK w podłódzkim Zgierzu, rywalizowało 32 uczniów - po 16 w kategorii gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Zostali oni wyłonieni spośród niemal 37 tys. uczniów, którzy rywalizowali na wszystkich szczeblach tegorocznej edycji Olimpiady.

W finale jego uczestnicy zdobywali punkty podczas testu pisemnego składającego się ze stu pytań, praktycznego sprawdzianu umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz indywidualnych prezentacji zrealizowanych wcześniej projektów prozdrowotnych - poinformowała w niedzielę PAP Urszula Okoń z PCK.

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Angelika Korgel, która w nagrodę otrzymała indeks na wybrany kierunek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Drugie miejsce zajęła Joanna Bisaga z Torunia, a trzecie - Anna Olbryś z Ciechanowa.

Zwycięzcą wśród gimnazjalistów został Rafał Ferenc. II miejsce zajęła Anna Jacieczko z Głogowa, a trzecie - Ewa Szczurek z Paczkowa (woj. opolskie). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

Zdaniem Elżbiety Tymczewskiej, koordynatorki tegoroczne Olimpiady, wyróżnia ona młodych liderów w zakresie promocji zdrowego stylu życia. "Program pozwolił nam poznać uczestników i ich możliwości. Sprawdziliśmy ich wiedzę, praktyczne umiejętności związane z niesieniem pomocy poszkodowanym, ale też zdolności prezentacyjne, sposób funkcjonowania w grupie i chęć angażowania się w propagowanie zagadnień oraz udział w aktywnościach związanych z Olimpiadą" - oceniła Tymczewska.

Komisja oceniająca prezentacje projektów i akcji prozdrowotnych wyróżniła projekt Rafała Ferenca dot. szkodliwości napojów energetyzujących. Jej autor podkreśla, że chciał pokazać, jak niebezpieczne są takie napoje dla młodych ludzi. Z badań, jakie przeprowadził wśród swoich kolegów wynika, że co dziesiąty uczeń ukrywa przed swoimi rodzicami to, że pije napoje energetyzujące. Jego zdaniem, bardzo ważna jest edukacja, szczególnie wśród uczniów szkół podstawowych, którzy coraz częściej sięgają po tego rodzaju napoje.

Angelika Korgel zorganizowała w Kędzierzynie-Koźlu akcję propagującą dawstwo szpiku. Sama zorganizowała konkurs dla młodzieży na plakat propagujący oddawanie szpiku, pozyskała sponsora, nawiązała współpracę z lokalnymi mediami. W wyniku działań nastolatki, tylko w ciągu pierwszego dnia akcji ponad 200 mieszkańców stało się potencjalnymi dawcami szpiku. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)