Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Nowe inwestycje w uzdrowisku termalnym Uniejów

0
Podziel się:

Budowę wielofunkcyjnej hali z całorocznym torem narciarskim i jodowego
miasteczka z tężniami oraz rozbudowę kompleksu basenów termalnych - zaplanowano w Uniejowie,
jedynym w Polsce uzdrowisku termalnym.

Budowę wielofunkcyjnej hali z całorocznym torem narciarskim i jodowego miasteczka z tężniami oraz rozbudowę kompleksu basenów termalnych - zaplanowano w Uniejowie, jedynym w Polsce uzdrowisku termalnym.

"Chcemy, żeby Uniejów kojarzył się nie tylko z zamkiem i termalnymi basenami, ale też z nowoczesnością. Dlatego cały czas coś projektujemy i staramy się te projekty realizować" - powiedział PAP burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Gmina ma już projekt hali wielofunkcyjnej o powierzchni 5 hektarów. Zadaszony obiekt ma być przeznaczony m.in. do uprawiania sportów letnich i zimowych, ma stanąć między kompleksem sportowym a ośrodkiem SPA "Lawendowe Termy".

"Hala ma być podzielona na trzy strefy: zimową, letnią i handlową. Znajdą się w niej m.in.: tor do biegów narciarskich, lodowisko, strzelnica, korty do tenisa i squasha, baseny, ścieżki rowerowe, a także sklepy i restauracje. Wszystkie strefy będą czynne przez cały rok" - mówił Kaczmarek.

W planach jest również budowa "jodowego miasteczka" z tężniami oraz dalsza rozbudowa kompleksu basenów termalnych. Te ostatnie mają obecnie 1,5 tys. m kw. lustra wody i są największym tego typu obiektem w Polsce. W kompleksie znajdują się m.in. otwarte i kryte baseny rekreacyjno-lecznicze, w których do kąpieli wykorzystywana jest termalna, mineralna woda lecznicza. Są również sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach znajduje się też ujęcie wody pitnej.

Powierzchnia lustra wody w kompleksie ma wzrosnąć do ok. 3 tys. m kw.

"Czynimy starania, by nasze projekty znalazły się na liście tych, które w latach 2014-2020 będą dofinansowane z pieniędzy unijnych. Na pewno będzie to dobra lokata kapitału" - zapewnił Kaczmarek.

Status uzdrowiska Uniejów uzyskał w 2012 r., podstawą do jego nadania były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Związki znajdujące się w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu zwyrodnień stawów, przyspieszają gojenie ran, redukcję zmarszczek i cellulitu. W kuracjach "pitnych" pobudzają czynność żołądka i trzustki, stymulują przemianę materii oraz uzupełniają niedobory jodu w organizmie.

Cieplice stały się bazą do dynamicznego rozwoju Uniejowa, który w ostatnich latach wyrósł na jedną z największych atrakcji turystycznych regionu łódzkiego. W ub. roku zakończono m.in. rozbudowę kompleksu basenów termalnych. Oddano również do użytku ośrodek sportowy z dwoma piłkarskimi boiskami, z których jedno, z naturalną trawą, jest podgrzewane wodami termalnymi.(PAP)

duk/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)