Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Odnaleziono ciało 14-latka porwanego przez nurt Warty

0
Podziel się

#
dochodzą dodatkowe informacje z prokuratury
#

bEqaYetN

# dochodzą dodatkowe informacje z prokuratury #

08.08. Łódź (PAP) - W czwartek odnaleziono ciało 14-latka porwanego we wtorek wraz z trójką rodzeństwa przez nurt Warty w pobliżu miejscowości Zalesiaki koło Działoszyna (Łódzkie). Ciało chłopca znaleziono w okolicach wiaduktu - niespełna pół kilometra od miejsca tragedii.

"Ok. godz. 9.30 ciało czwartego z dzieci - 14-letniego Mieczysława - odnaleźli strażacy działający od strony rzeki. Na miejscu trwają oględziny. Tym samym trwająca od wtorku akcja poszukiwawcza została zakończona" - powiedziała PAP rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

bEqaYetP

Jak powiedział PAP rzecznik policji w Pajęcznie asp. Mieczysław Botór, ciało zaczepione o konar drzewa znaleziono w okolicach wiaduktu kolejowego - niespełna pół kilometra od miejsca zdarzenia.

W poszukiwaniach 14-latka przez niemal dwa dni brało udział kilkadziesiąt osób. Strażacy na łodziach i pontonach oraz płetwonurkowie przeszukiwali rzekę, a policjanci - jej brzegi. Wykorzystywany był również policyjny śmigłowiec. Akcja w wielu miejscach była utrudniona m.in. ze względu na powalone konary drzew.

Do tragedii doszło we wtorek po południu. Jak ustalono, 36-letnia matka wypoczywała wraz z piątką swych dzieci i asystentką rodziny z opieki społecznej na dzikim kąpielisku nad Wartą. Nurt rzeki porwał czworo kąpiących się dzieci - dwóch chłopców w wieku 14 i 15 lat oraz dwie dziewczynki w wieku 7 i 11 lat. Według policji matka dzieci była trzeźwa.

Jeszcze we wtorek wyłowiono z rzeki trójkę rodzeństwa - niestety mimo reanimacji nie udało się ich uratować.

bEqaYetV

Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi Prokuratura Rejonowa w Wieluniu. Prowadzone jest ono w kierunku ewentualnego narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia przez osoby zobowiązane do opieki nad nimi i nieumyślnego spowodowania śmierci dzieci.

Jak powiedział PAP prokurator Sławomir Anek, przeprowadzona w czwartek sekcja zwłok trójki dzieci wstępnie potwierdziła, że przyczyną ich śmierci było utonięcie; szczegółowa opinia ma być znana później. Na piątek zaplanowano sekcję zwłoki czwartego z dzieci.

W śledztwie przesłuchani zostali już pierwsi świadkowie, ustalani są kolejni. Prokuratura bada m.in. kwestię opieki i nadzoru nad dziećmi ze strony matki oraz asystentki rodzinnej. Opiekunka została już przesłuchana w charakterze świadka; przesłuchano także ojca dzieci.

Nie wiadomo, kiedy będzie możliwe przesłuchanie matki, bowiem dotąd nie zgadzają się na to psychologowie. Nie jest wykluczone, że nastąpi to dopiero po pogrzebach dzieci.

bEqaYetW

"Zbieramy informacje na temat całego zdarzenia, charakteru i zakresu udzielanej rodzinie pomocy przez opiekę społeczną i jakie były obowiązki asystentki rodziny" - dodał Anek.

Według policji cała rodzina to mieszkańcy pobliskiego Trębaczewa. Wiadomo, że była ona pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej ze względu na trudną sytuację materialną; miała przyznaną asystentkę rodziny, której zadaniem było m.in. wspieranie rodziny, pomoc w odrabianiu lekcji czy w załatwianiu wszelkich formalności.

Według policji Warta w miejscu utonięcia dzieci jest szeroka i dość głęboka, jednak wielu okolicznych mieszkańców korzystało od lat z tego dzikiego kąpieliska. Wiadomo, że w momencie tragedii na kąpielisku były także inne osoby. Niektórzy świadkowie twierdzą, że próbowali ratować dzieci, ale nurt rzeki był zbyt silny.

Śledztwo ma też wyjaśnić odpowiedzialność osób zarządzających tym terenem i brak jego zabezpieczenia. Przedstawiciele gminy twierdzą, że teren ten należy do miejscowej cementowni.

bEqaYetX

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast - zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym - zobowiązani są do odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. (PAP)

szu/ malk/ jbr/

bEqaYeuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)