Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Po opadach i burzach możliwy wzrost wody w Warcie i Prośnie

0
Podziel się

W związku z występującymi opadami deszczu o charakterze burzowym w Łódzkiem
możliwe są w ciągu najbliższej doby wzrosty stanów wody na dopływach Warty i Prosny.

bEgqIyDF

W związku z występującymi opadami deszczu o charakterze burzowym w Łódzkiem możliwe są w ciągu najbliższej doby wzrosty stanów wody na dopływach Warty i Prosny.

Opady deszczu lokalnie mogą być intensywne i osiągać nawet 30 mm - poinformowało w niedzielę wieczorem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi

W niedzielę po południu ulewne deszcze przeszły m.in. nad powiatami brzezińskim i łódzkim-wschodnim. Gwałtowna burza i ulewa zalała także ulice w Łodzi; na niektórych tworzyły się rozlewiska.

bEgqIyDH

"W ciągu dwóch godzin otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń o zalanych piwnicach i domach głównie z powiatu brzezińskiego i Koluszek" - powiedział wieczorem PAP oficer dyżurny łódzkich strażaków.

W woj. łódzkim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze na terenie 18 gmin, a w czterech pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja powodziowa jednak się stabilizuje, a poziom wód w rzekach od kilku dni spada. Już kilka dni temu kulminacyjne fale powodziowe na Pilicy i Warcie opuściły teren województwa, choć na Warcie wciąż utrzymują się stany alarmowe.

Jak poinformował PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński, w niedzielę od godz. 18 zmniejszono o 20 metrów sześć. na sekundę, czyli z 270 metrów sześć. do poziomu 250 metrów sześć. na sekundę zrzut wody ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko na Warcie. Dzięki temu poziom wody w Uniejowie systematycznie się obniża. Obecnie przekracza stan alarmowy o 63 cm. Rezerwa powodziowa na zbiorniku zwiększa się i wynosi 14,3 proc.

Straty w wyniku powodzi - według służb wojewody - szacuje się obecnie na 129 mln zł. Z danych nadesłanych z gmin wynika, że w różnym stopniu powódź dotknęła 40 tys. osób, a podtopieniu uległo 1885 budynków mieszkalnych i wiele obiektów użyteczności publicznej. (PAP)

bEgqIyDN

szu/ abe/

bEgqIyEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)