Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Powstanie mural upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej

0
Podziel się:

Mural upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej powstanie w Bełchatowie.
Jego malowanie rozpocznie się w czwartek, w dniu 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, tuż
po godz. 17.

Mural upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej powstanie w Bełchatowie. Jego malowanie rozpocznie się w czwartek, w dniu 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, tuż po godz. 17.

Ta wielkoformatowa grafika zostanie namalowana na jednej ze ścian budynku znajdującego się w pobliżu bełchatowskiego Muzeum Regionalnego. Jej bohaterami będą żołnierze Armii Krajowej związani z Bełchatowem i pobliskimi miejscowościami. Na muralu pojawią się postaci m.in. Stefana Roweckiego "Grota" i Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc.

Akcja malowania grafiki została zaplanowana na 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Malowanie rozpocznie się tuż po godz. 17 - kiedy zamilkną syreny. Mural będzie powstawał przez kilka dni. Zakończenie malowania przewidziane jest najpóźniej w poniedziałek 5 sierpnia. Jego opracowaniem i przygotowaniem zajmie się trzech artystów: grafik Mariusz Gorzelak, bełchatowianin i asystent na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych; malarz Jacek Niewieczerzał, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz Stanisław Stachura, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi.

Stefan Rowecki ps. Grot urodził się 25 grudnia 1885 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. dowodził Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Po klęsce kampanii polskiej pełnił funkcję szefa sztabu Służby Zwycięstwu Polski (SZP). Od 1940 r. był komendantem głównym Związku Walki Zbrojnej. Z jego inicjatywy doszło do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne - Armię Krajową. W 1942 r. Rowecki został jej Komendantem Głównym. Był przeciwny współpracy z komunistami z Polskiej Partii Robotniczej.

Został aresztowany pod koniec czerwca 1943 roku. W połowie lipca 1943 r. umieszczono go w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Dokładne okoliczności jego śmierci i miejsce pochówku do dziś nie są znane. Według ustaleń IPN gen. Rowecki został zamordowany między 2 a 7 sierpnia 1944 roku.

Urodzony w Rzejowicach nieopodal Radomska (Łódzkie) Stanisław Sojczyński "Warszyc" był twórcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Była to najsilniejsza zbrojna organizacja antykomunistycznego podziemia, działająca od 1945 r. w centralnej Polsce.

Uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. w okolicach Hrubieszowa. Po ucieczce z sowieckiej niewoli, chciał przedostać się do walczącej Warszawy. Po jej upadku zaczął organizować struktury konspiracyjne. Był zastępcą komendanta radomszczańskiego obwodu AK, szefując jednocześnie kierownictwu dywersji (Kedywu) tego obwodu.

Do największych jego osiągnięć należy atak w sierpniu 1943 r. na niemieckie więzienie w Radomsku. W dowodzonej przezeń akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział wycofał się z minimalnymi stratami.

"Warszyc" kontynuował walkę po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Założone przez niego Konspiracyjne Wojsko Polskie liczyło ok. 4 tys. członków. W czerwcu 1946 r. w Częstochowie kapitana Sojczyńskiego wraz z całym dowództwem jego organizacji aresztowała bezpieka. "Warszyca" i pięciu jego podwładnych po wyroku sądu wojskowego stracono 19 lutego 1947 r. w Łodzi. Miejsce pochówku Sojczyńskiego jest do dziś nieznane. W 2009 r. kapitan Stanisław Sojczyński został pośmiertnie awansowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady. (PAP)

jaw/ mrt/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)